„Zapad ne reaguje na predlog o moratorijumu (na razmeštanje raketa), izuzev predsednika Francuske Emanuela Makrona koji je, istina, rekao da je spreman da počne dijalog o toj temi. Polazim od toga da ćemo mi započeti taj dijalog“, rekao je Lavrov na zajedničkoj konferenciji za novinare s italijanskim kolegom Luiđijem di Majom u Rimu.
Ruski ministar je dodao da Moskva neće promeniti stav o tome da ne postavlja prva rakete u Evropi, čak i ako niko ne podrži moratorijum koji je predložila Rusija.
„Ako vidimo da moratorijum nema podršku, stav predsednika Rusije Vladimira Putina će ostati potpuno ovakav kakvog sam ga ja sad potvrdio. Ako bude bilo praktičnih koraka u proizvodnji i razmeštanju raketa, odgovaraćemo istom merom. Ali nećemo biti prvi“, naglasio je Lavrov.
Predsednik Rusije Vladimir Putin ranije je predložio da se uvede moratorijum na razmeštanje raketa srednjeg i kratkog dometa u Evropi i drugim regionima. Putin je predlog uputio vodećim zemljama Evrope i Azije, kao i raznim međunarodnim organizacijama.
Da li će „normandijski samit“ razjasniti namere Kijeva
Govoreći o predstojećem samitu lidera „normandijske četvorke“ (Rusija, Ukrajina, Francuska, Nemačka) 9. decembra u Parizu, Lavrov je naglasio da Rusija očekuje da će na tom sastanku razumeti namere ukrajinskog rukovodstva u vezi s ispunjavanjem odredbi Minskog sporazuma, pošto za sada iz Kijeva stižu protivrečni signali o tome.
„Razgovarali smo o Ukrajini. Imamo zajednički stav: neophodno je potpuno i dosledno ispunjavati Minski sporazum koji je odobren rezolucijom 2202 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Očekujemo da će namere ukrajinskog rukovodstva biti razumljivije tokom predstojećeg samita u 'normandijskom formatu', u ponedeljak u Parizu. Važno nam je da razumemo da Kijev ipak planira da radi na ispunjavanju Minskog sporazuma, jer iz ukrajinske prestonice stižu previše protivrečni signali od raznih zvaničnika“, rekao je Lavrov.
Prijatan dijalog, nastavak početkom sledeće godine
Šef italijanske diplomatije Luiđi di Majo je izjavio da je s ruskim kolegom razgovarao o situaciji u Siriji, Libiji i o pitanju sankcija.
„To je bio veoma prijatan dijalog, koji potvrđuje da je Rusija za Italiju najvažniji sagovornik“, rekao je italijanski ministar.
Di Majo je dodao da će rusko-italijanski razgovori u formatu sastanka ministara diplomatije i odbrane biti održan u prvim mesecima naredne godine.
Na šta je Dejan Berić upozorio Srbiju pročitajte OVDE!
Izvor: rs.sputniknews. com