– Mi ne samo da isporučujemo vojnu tehniku Srbiji, nego je i kupujemo od Srbije, između ostalog i borbenu tehniku – rekao je Putin Vučiću, uz napomenu: – Vi, predsedniče, znate o čemu govorim.
Ove dve rečenice iznenadile su mnoge, bilo je i onih koji su pomislili da je to greška u prevodu. Da li je moguće da odbrambena industrija Srbije uspeva da proda naoružanje i vojnu opremu supersili kao što je Rusija?
Tim povodom „Politika” se obratila Ministarstvu odbrane. Zvanični odgovor koji smo dobili ukratko glasi – da, Srbija izvozi naoružanje i vojnu opremu u Rusiju.
Privredna društva odbrambene industrije Srbije izvoze u Rusku Federaciju lovačko i sportsko oružje, rezervne delove za njih, karabinsku i pištoljsku municiju i barut, navodi se u dopisu Ministarstva odbrane.
„Srpska odbrambena industrija i JP ’Jugoimport SDPR’ imaju i potpisane ugovore za izvoz artiljerijske municije i komponenti za teška terenska vozila, a u toku su i različiti zajednički razvojni projekti iz oblasti sofisticiranih vojnih tehnologija koji treba da povećaju naš izvoz u Rusku Federaciju, kao i da obezbede zajednički nastup na trećem tržištu”, ističu u Ministarstvu odbrane.
U ovom odgovoru posebnu pažnju privlači izvoz artiljerijske municije, iako nije precizirano o kakvim je granatama reč, da li o topovima manjeg kalibra, poput onih kakvi postoje na oklopnim vozilima i onih koje koristi protivvazduhoplovna odbrana, ili o teškoj artiljeriji. Srbija proizvodi takve granate u nizu kalibara, od 20 mm do 155 mm.
O vrednostima pomenutih poslova nismo dobili odgovor, uz obrazloženje da te podatke evidentira Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, koje je nadležno za izdavanje dozvola za izvoz, nadzor i kontrolu, kao i praćenje realizacije sklopljenih poslova po izdatim dozvolama.
Kad je reč o vojnotehničkoj i vojnoekonomskoj saradnji, tokom poslednjih nekoliko godina ona je doživela izuzetnu ekspanziju, posebno u oblasti ratnog vazduhoplovstva. Rusija je poklonila Srbiji šest „migova 29”, a ono što je komercijalni deo posla, kako naši zvaničnici ističu – sklopljenog pod povoljnim uslovima – jeste njihova modernizacija, kojom će biti obuhvaćena i četiri „miga 29” preostala još iz vremena JNA.
Nova elektronika, koja se odnosi na radar, upravljanje vatrom i navigaciju, kao i savremene rakete vazduh-vazduh, suština su ove modernizacije.
Srbija uveliko koristi i dva helikoptera Mi-17 kupljena pre nekoliko godina u Rusiji, a očekuje se isporuka još tri helikoptera tog tipa. Ono što će dati sasvim nove mogućnosti Vojsci Srbije jeste uvoz četiri ruska jurišna helikoptera Mi-35, modernizovane verzije čuvene „leteće topovnjače” Mi-24.
Mit o ovim helikopterima izgrađen je na osnovu njihove efikasne upotrebe na ratištima širom sveta, od rata koji je SSSR vodio u Avganistanu osamdesetih godina 20. veka do aktuelnog angažovanja Rusije u Siriji.
Kad je reč o saradnji sa Rusijom, mnogo se očekuje i od saradnje koja se odnosi na Vazduhoplovni zavod „Moma Stanojlović”, koji se nalazi na aerodromu u Batajnici, a koji bi, kako je najavljivano, mogao da postane regionalni centar za remont helikoptera Mi-8, odnosno njegove modernizovane verzije Mi-17.
Ipak, ono što se sa posebnom pažnjom iščekuje jeste najavljena nabavka ruskih raketnih sistema protivvazduhoplovne odbrane.
Ruski top na „lazaru 3”
Oklopni transporter „lazar 3”, u jednoj od verzija, biće opremljen ruskim naoružanjem. Reč je o kupoli na kojoj se nalaze top, mitraljez i automatski bacač granata. Jednoseda kupola MB2-02 opremljena je topom kalibra 30 milimetara, mitraljezom kalibra 7,62 milimetra, automatskim bacačem granata kalibra 30 milimetara i bacačima dimnih kutija.
Supersonična raketa Avangard biće nedodirljiva za američki kosmički ešalon! Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Politika