Deca, naime, više neće morati da čitaju "Lovca u žitu", "Nepodnošljivu lakoću postojanja", kao ni brojne druge domaće i strane savremene autore, ali ni "Dnevnik Ane Frank". Zbog ove odluke pobunilo se i Hrvatsko društvo pisaca, poručivši kako je popis lektire "kafkijanska noćna mora", prenosi Indeks.
Pokrenuta je i peticija u kojoj se traži vraćanje na popis obavezne lektire i knjige utemeljene ne tekstovima iz dnevnika koji je napisala jevrejska devojčica Ana Frank, koja je stradala tokom Drugog svetskog rata.
- Dnevnik Ane Frank je nestao s popisa školske lektire. Ne znamo zašto je nestao, ali znamo da je ovo delo izuzetno važno za razumevanje koliko daleko može ići ljudsko zlo u jednom mračnom vremenu. Smatramo da Holokaust nije tema koja se sme preskočiti u nastavi hrvatskog jezika - navodi se u peticiji.
Istovremeno, nezavisni saborski zastupnik Bojan Glavašević poručio je da je odnos prema knjizi "Dnevnik Ane Frank" ilustrativan primer odnosa vlade prema Holokaustu, koji pokazuje duboko nerazumevanje činjenice da je odbijanje suočavanja s prošlošću direktan put u ponavljanje svih najgorih grešaka, prenosi Hina.
- To nije bilo kakva knjiga, ovo je jedan u nizu znakova procesa koji je nameran, a mogu ga opisati kao kolektivno programiranje zaborava - rekao je Glavašević.
On je podsetio da su generacije mladih Evropljana, njihovih očeva majki i deda prošle, makar na brzinu, kroz to delo.
- To je neka vrsta intelektualne i emocionalne vakcine i da nije bilo nje današnji bi svet bio neuporedivo gori nego što jeste - rekao je Glavašević i pozvao hrvatsko društvo da reaguje.
Kapetan Dragan poručio Hrvatima da im se neće izvinjavati kao što je to radio Tadić. Više o tome pročitajte OVDE.
Izvor: Tanjug