Kako piše Independent, ovaj nosač aviona biće opremljen sa dve eskadrile aviona F-35, a očekuje se da će ministar odbrane Velike Britanije Gavin Villijamson lično obaviti slanje nosača aviona "Kraljica Elizabeta” na Pacifik.
Britanski list dodaje da Velika Britanija pokušava da zaustavi Rusiju i Kinu, koje “krše međunarodno pravo” i “ponovo se pojavljuju” sa obnovljenim oružanim snagama.
Takođe se ukazuje na to da Velika Britanija nakon Brexita ima svoju najveću priliku u poslednjih 50 godina da, kada napusti Evropsku uniju, iznova definiše svoju ulogu u svetu. Stoga London nastoji da stvori “nove saveze” i da deluje po potrebi.
Osim toga, izvori bliski Villijamsonu naglašavaju da ministar odbrane Velike Britanije nije zagovornik upotrebe alata “meke sile”. Vilijamson veruje u upotrebu “tvrde sile”, kada je to potrebno, piše Independent.
Čak je i Majkl Klark, član studijske grupe britanskog Kraljevskog instituta za usluge (RUSI), naglasio potrebu da se Ujedinjeno Kraljevstvo angažuje sa ostatkom sveta i rasporedi trupe na Pacifiku.
Prošle godine je Velika Britanija, po prvi put od 2013, rasporedila tri ratna broda na Pacifiku . Nosač aviona “Satrlend ” sproveo je vojne vežbe zajedno sa australijskom mornaricom u martu, a plovio je i kroz Južno kinesko more.
Deo Južno kineskog mora takođe traže Filipini, Bruneji, Vijetnam , Malezija i Tajvan. Zapadne zemlje, posebno Sjedinjene Države, povremeno sprovode ratne vežbe u regiji i izazivaju Peking, koji tvrdi da ima apsolutni suverenitet nad spornom vodenom površinom i nekoliko tamošnjih ostrva.
DŽihadisti ID pobegli u svoje poslednje uporište i likvidirali više od 15 saboraca! Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Logicno.com/Saša F.