"Optimistički scenario je da mi i region stignemo do Evropske unije (EU) možda baš do Junkerovog datuma - 2025. godine. Drugi scenario je tzv. balkanski limbo - agonija koja će da traje u beskonačno. I treći scenario, 'balkanski duhovi', to je povratak u prošlost, u međuetničku agoniju. Mislim da je drugi scenario najbliži, mi živimo taj 'balkanski limbo' i mislim da će u budućnosti biti izvestan", smatra Panović i dodaje da je taj scenario bolji od povratka u prošlost.
On podseća da su sve zemlje doborovljno ušle u EU i da će to biti slučaj i sa Srbijom odnosno da je niko neće naterati ukoliko to sama ne želi.
Prema njegovim rečima, evroskepticizam u Srbiji je u ovom trenutku na neki način realistički stav.
"U anketama se pokazuje da građani najviše vole Rusiju i Kinu, nije to više kao što je nekada bilo. Građani Srbije u jednom trenutku su zaista bili masovno za EU, u velikoj većini", kaže Panović.
On podseća na Samit EU u Solunu 2003. godine kada se govorilo o "paketu Srbije i Hrvatske" i konstatuje da bi sad čak i "paket Srbije i Crne Gore" bio neizvestan.
"Mi otvaramo dva poglavlja godišnje, tim tempom teško ćemo stići do tog Junkerovog datuma", ocenjuje Panović.
Odgovarajući na pitanje o porukama iz Brisela u vezi sa bojkotom parlamenta u Srbiji, Panović kaže da birokrata iz Brisela razmišlja "između stabilnosti za koju smatra da postoji i opozicije koja mu možda u ovom trenutku ne daje alternativnu stabilnost da bude prihvaćena kao partner".
"Nije Zapad doveo na vlast Srpsku naprednu stranku (SNS), ali ju je prihvatio u odnosu na bivše radikale kao partnera. Tako da je opozicija sada u procesu da je Zapad legitimiše kao partnera i moguću alternativu Vučiću", smatra on.
Dodaje da je neophodna neka vrsta posrednika između vlasti i opozicije - ili EU ili možda Srpska pravoslavna crkva.
Komentarišući pisanja o mogućem povratku u Demokratsku stranku (DS) nekadašnjih lidera te partije, Panović je rekao da je način na koji se DS rasturila "skandalozan".
"Najbitnija stvar što se tiče političkog sistema u Srbiji jeste da se smanji broj političkih subjekata. Ovde niko više ne može da pohvata koliko ima stranaka. Postoji politički prostor koji zahvata demokratski centar. Podele postaju sve apsurdnije, ovo ne liči ni na šta", kaže on.
S druge strane, dodaje Panović, isto tako bi bilo dobro da se SNS jednog dana profiliše.
Pročitajte OVDE ko je najjači srpski adut u borbi za KiM.
Izvor: N1