Vulkansko ostrvo se pojavilo pre tri godine u okeanu koji okružuje ostrvsku državu Tongu, a spada u jedan od tri novonastala ostrva koja su jedina u poslednjih 150 godina preživela duže od nekoliko meseci.
Fizičar i geolog Den Slejbek iz NASA Centra za svemirske letove Godard godinama je planirao da poseti tu udaljenu lokaciju jer naučnici još uvek nemaju dovoljno informacija o tome kako se i zašto formiraju nova ostrva.
Stoga je NASA naučni tim posetio to ostrvo u oktobru prošle godine, nakon što ga je prethodno proučavao koristeći se samo satelitskim snimcima, a na stranicama NASA pojavio se zanimljiv blog o iskustvu naučnika prilikom te posete.
Vulkansko ostrvo pojavio se 2015. godine i nema zvaničnog naziva. Ponekad se naziva Hunga Tonga-Hunga Ha'apai tj. imenima susednih ostrva.
Slejbek i njegov tim stigli su na tlo koje je na satelitskim snimcima izgledalo kao crna, peščana plaža, ali zapravo se radilo o šljunku veličine graška po kom je bilo jako bolno za hodanje.
Vegetacija na ostrvu je počela da se širi, a sova kukuvija, kao i stotine morskih ptica, počela je graditi svoje gnezdo. Svetlo i lepljivo blato koje se prostiralo na ostrvu zbunilo je naučnike jer nisu mogli da shvate kako je nastalo.
"Na satelitskim snimcima vidite materijal svetle boje", rekao je Slejbek. "Radi se o blatu, o svetlom blatu koje je vrlo lepljivo. Stoga, mada smo ga videli svojim vlastitim očima, nismo znali o čemu se zapravo radi. Još uvek ne znamo kako je nastalo to blato jer se ne radi o pepelu".
Naučnici su prikupili uzorke stena za analizu minerala, a pomoću drona i preciznog GPS uređaja merili su visinu ostrva. S tim podacima, kreiraće 3D kartu novonastalog ostrva u visokoj rezoluciji, a Slejbek i njegove kolege nameravaju da se sledeće godine ponovno vrate na ostrvo i nastave sa istraživanjem
Prema prvim procenama, ostrvo bi moglo preživeti i do 30 godina, pre nego što podlegne snazi okeana.
Pročitajte OVDEzašto su naučnici u šoku a reč je o Antarktiku.
Izvor: Index. hr