Ako se uzme da ovi servisi nedeljno šalju bar tri poruke, to znači da će vam račun na kraju meseca biti uvećan za najmanje 2.100 dinara, i to za uslugu za koju niste ni znali da vam se naplaćuje. U tu zamku se lako upadne. Žrtva ove prevare je bila S. M. iz Beograda, kojoj je tokom pretraživanja neta na telefonu iskočila poruka sa upozorenjem da je njen telefon inficiran virusom i da ga treba skenirati. Koncept te prevare podrazumeva zastrašivanje korisnika koji treba da poveruju da su im uređaji zaraženi malverima.
– To je izgledalo kao da je sistemska poruka Androida, zato sam i kliknula na baner. Nisam obratila pažnju na uslove korišćenja, ali mi nije palo na pamet da je prevara. Nakon toga svakodnevno su počele da mi stižu SMS-ovi sa brojeva 3663 i 5678 – kaže ona, a da su sve poruke naplaćene shvatila je kada je stigao račun za telefon uvećan za oko 2.500 dinara.
– Zvala sam mog mobilnog operatera i rekli su mi da sam koristila servis sa dodatnom uslugom i da je zato račun uvećan i objasnili mi kako da se odjavim. Iako usluge nisam koristila, račun sam morala da platim – objašnjava ona.
Ono što zabrinjava je da korisnik ovog i sličnih servisa možete da postanete i klikom na neku aplikaciju, kviz, test… U ovakvim situacijama prva adresa kojoj se obraćate je vaš mobilni operater, koji će takve brojeve blokirati.
Kako po pravilu operatori ne vraćaju novac, šansa da se naplati šteta je podnošenje žalbe RATEL-u, tržišnoj inspekciji Ministarstva trgovine, a u krajnjoj instanci i pokretanje sudskog postupka.
Žalbe RATEL-u
Na adresu RATEL-a je stigao određen broj žalbi na ovu uslugu, a neke su rešene tako što je pretplatniku vraćen novac.
– Svi prigovori se obrađuju na isti način, zahteva se izjašnjenje operatora. Ukoliko se utvrdi da je usluga pružena suprotno odredbama Pravilnika o obavezama operatora usluga sa dodatom vrednošću, pretplatniku se vraća novac – kažu u RATEL-u.
Ceo porno snimak Dare Bubamare pogledajte OVDE.
Izvor: Telegraf