Čim se Amerikancima pruži prilika, oni pokušavaju da izvrše pritisak na druge zemlje, kako bi ih sprečili da kupuju rusku i kinesku vojnu tehniku, piše austrijski list. To se ne odnosi samo na Tursku i Indiju, koje nabavljaju oružje od svojih severnih partnera, nego i na Egipat.
Prema rečima predstavnika ruske odbrambene industrije, Moskva i Kairo sklopili su ugovor u vrednosti od dve milijarde dolara, prema kojem će Egipat 2020. i 2021. godine nabaviti „više od dvadeset“ višenamenskih lovaca Su-35. Ta kupovina će značajno povećati borbeni potencijal egipatskih vazduhoplovnih snaga, koje i dalje koriste zastarele sovjetske MiG-21 i kineske J-7.
Rusija je svojevremeno sarađivala sa snagama koje su podržavale bivšeg predsednika Egipta Hosnija Mubaraka, kao i sa civilnim organizacijama i to u cilju smenjivanja vlade novog predsednika države Muhameda Mursija. On je bio član terorističke organizacije „Muslimansko bratstvo“, a došao je na vlast nakon talasa demonstracija „Arapsko proleće“ uz podršku SAD, Izraela, Turske i Katara, objašnjava autor članka.
Dok je Mubarak odbijao da učestvuje u sirijskom ratu na strani „zapadno-arapske koalicije“, Mursi je bio spreman na to. NJegova braća džihadisti borili su se tamo kako bi smenili sirijskog lidera Bašara el Asada i uspostavili islamski režim u zemlji, prenosi „Kontra magazin“.
Međutim, general Abdel Fatah el Sisi srušio je režim „Muslimanskog bratstva“, što je Moskva pozdravila, dok se Vašington odnosio negativno prema novonastaloj situaciji.
Sada Amerikanci optužuju Kairo za kršenje antiruskih sankcija i prete posledicama. Ako SAD preduzmu kaznene mere protiv Egipta, to će gurnuti tu zemlju pravo u ruke Rusije, a Vašington će izgubiti još jednu geopolitički važnu zemlju u regionu, zaključuje austrijski list.
Pročitajte OVDE sve o planu SAD da napadne Su 57.
Izvor: rs.sputniknews. com