Autor je preminuo 2010. godine, a bio je sovjetski oficir, pa disident, pa najzad ponovo oficir, koji je tokom svog ranijeg života imao ambivalentan odnos prema Staljinu, ali se kasnije priklonio Staljinovoj doktrini i načinu upravljanja Sovjetskim savezom.
Knjiga je vrsta Staljinove vojne biografije, autor prepliće i druge važne teme i događaje iz Staljinovog, ali i iz života Sovjetskog saveza. Predstavljeni su razni periodi Staljinovog života, njegovi usponi i padovi, njegova posvećenost državi i društvu. Stvaranje Sovjetskog saveza i njegov opstanak se povezuju sa Staljinovom karijerom, smatra se da je raspad Sovjetskog saveza počeo polako nakon Staljinove smrti, a odnos prema Staljinu se može smatrati i odnosom prema Sovjetskom savezu.
Govornici smatraju da je autor podrobno istraživao Staljinov život i da je ovo istraživanje važno, posebno zbog mnogih lažnih istorija i proizvedenih dokumenata, kako bi se prema Staljinu utvrdio neki željeni odnos.
Slobodan Reljić i Slobodan Antonić su govorili i o Staljinovoj ulozi i odnosu prema njemu u Srbiji i srpskoj istoriji – kako je Staljin od heroja postao neprijatelj. Aleksej Timofejev smatra da je specifičnost savremene Rusije u tome što je Staljin doživeo pravu rehabilitaciju kod naroda, a ne i kod ruskih elita.
Knjiga Generalisimus je važan izvor informacija i materijala, do koga je autor došao istražujući, kako autentične, tako i krivotvorene istorijske izvore. Autor Staljina smatra jednom od najznačajnih figura ruske istorije, bez obzira na sve druge značajne ljude, koje Rusija ima. Staljin je na svojevrstan način pokazao kako bi se trebalo upravljati državom, kako u periodima mira, tako i u periodima nategnutih međunarodnih odnosa i rata.
Ultimatum Merkelove Srbiji zbog Kosova pogledajte OVDE.