Kod Tarmoura je znatno uvećan nivo oklopne zaštite. U njegovoj konstrukciji je primenjen višeslojni oklop, koji može da zaustavi pogodak većine kumulativnih protivoklopnih projektila- prenosi internet portal RG.
Indijski konstruktori su zaštitili i gornju projekciju vozila, tako što su dodali masivne zaštitne kontejnere koji su ukopljeni na šasiju tenka T-55. Bočne stranice Tarmoura su ojačane protivkumulativnim rešetkama koje su posebno efikasne protiv ručnih protivtenkovskih bacača.
The mysterious TARMOUR, the claimed Indian project of converting old T-55s into HAPC. As heavy as 45 T, it is powered by Detroit Diesel 8V92TA 850 hp diseal engine . Can carry 9 persons. Kanchan Armour is used . RCWS of 12.7 mm MG.
— Sankalan Chatterjee (@VinodDX9) March 16, 2019
Myth or reality? pic.twitter.com/bUpdv2KaF6
Oklopni transporter je naoružan teškim mitraljezom u kalibru 12.7mm, sa kojim se upravlja iz vozila pomoću daljinsku upravljive stanice. Pored osnovnog naoružanja, tu se nalaze i bacači dimnih kutija (2h3) koje služe za stvaranje neprozirnog aerosolnog oblaka u cilju prikrivanja vozila.
Ove izmene su znatno povećale masu oklopnog vozila Tarmour, u odnosu na osnovni borbeni tenk T-55. U odnosu na 55-icu Tarmour je teži za gotovo 10 tona (T-55 36,6 tona/ Tarmour 45 tona). Ovo je zahtevalo promenu glavnog pogona na vozilu, da bi se zadržale brzinske karakteristike oklopnog sredstva.
Stari dizel motor V-55 snage 580 konjskih snaga, zamenjen je američkim motorom 8V92TA koji generiše 850 konjskih snaga. Ovaj motor obezbeđuje teškom transporteru da ostvari maksimalnu brzinu od 50 km/čas. Sa punim rezervoarom Tarmour može da savlada distancu od 400km. Kapacitet oklopnog transportera je 11 ljudi.
I to nije sve. Na bazi ovog transportera Indusu planiraju i razvoj čitavog niza vozila posebne namene.
Vojska Srbije u svom arsenalu i dalje ima nekoliko stotina tenkova T 55 koji su ili u ratnoj rezervi ili su oglašenj za prodaju.
Oni su sačuvani zahvaljujući naporima vojnoh vrha i odluci novih vlasti okupljene oko SNS.
Podsetimo, otpisivanje upotrebljive vojne tehnike bio je sastavni deo reforme sistema odbrane, koja je počela još ranih dvehiljaditih.
Tada su sačinjeni beskrajni spiskovi "neperspektivne" vojne imovine na kojima se, pored kasarni, zemljišta i objekata, našao i veliki broj tenkova, haubica, topova, vozila, raketa... Posebno velika šteta naneta je artiljeriji i oklopnim jedinicama, budući da je više od 500 haubica i tenkova umesto u remontnim zavodima završilo u - topionicama čelika.
Odlukom tadašnjeg vojnog vrha vojska je ostala bez tenkova T-55, a otpisano je i više desetina topova i drugih ubojitih sredstava.
Početkom dvehiljaditih godina, uz velike troškove, uništeno je oko 1.000 komada protivavionskih raketa "strela 2M", koje se koriste u mnogim stranim armijama. Stradali su i protivavionski topovi - "prage", od kojih je spasen samo manji deo koji je teškom mukom vraćen u jedinice.
Egipat je sklopio dogovor sa Rusijom o kupovini višenamenskih lovaca Su-35 u vrednosti od dve milijarde dolara, zbog čega su SAD optužile Kairo za kršenje antiruskih sankcija. Ako Amerikanci preduzmu kaznene mere protiv Egipta, izgubiće još jednu geopolitički važnu zemlju u regionu, prenosi austrijski „Kontra magazin“. Pročitajte OVDE sve detalje.
Izvor: Informer/bog-rata. com