Abdul Aziz Dialo, predsednik grupe, saopštio je ovaj broj nakon što je primio detaljne informacije od vlasti sa mesta događaja. U početku su svedoci rekli da je najmanje 60 ljudi ubijeno. Dialo je izjavio da je među žrtvama bilo trudnica, male dece i starijih osoba. Poglavar sela Ogosagua takođe ubijen zajedno sa nekim njegovim unucima, prenosi AP.
#Mali: Dogon militiamen (Dozos) killed at least 60 civilians (according to a conservative toll, some sources speak of more than a hundred dead) of the Fulani community in Ogossagou-Peulh (Bankass), #Mopti Region https://t.co/pvnsZKcn8Mpic.twitter.com/qID4ORWiGf
— MENASTREAM (@MENASTREAM) March 23, 2019
Trenutno nije moguće utvrditi tačan broj žrtava. Molaje Guindo, gradonačelnik susednog grada Bankasa, izjavio da je reč o očiglednom etnički motivisanom napadu. Muškarci obučeni kao Dogon lovci okružili su i napali selo Ogosagu između 4 i 5 sati ujutru po lokalnom vremenu.
- To je veoma veliki broj mrtvih - rekao je Guindo za Rojters.
- Selo Ogosagu je potpuno devastirano - dodao je on.
Jedan stanovnik sela, koji je tražio da ostane anoniman, rekao je da čini se da je ovaj napad bio odmazda za napad u kojem je prošle nedelje poginulo 23 vojnika, a odgovornost za to je u petak preuzela organizacija povezana sa Al-Kaidom.
Grupa je saopštila da je napad na vojnike bio odmazda za nasilje koje je počinila vojska Malija protiv nacionalne manjine Fulani.
Lokalne vlasti su sa svoje strane saopštile da je u pitanju "masakr civila zajednice Fulani" i da su ga počinioci tradicionalni lovci rivalske zajednice Dogoni.
Fulani su nomadi koji se bave stočarstvom i trgovinom. Dogoni su poznati kao lovci, a u svetu po verskim ritualima i plesu pod maskama.
Dogoni optužuju Fulanije da podržavaju džihadiste vezane za terorističke grupe na severu zemlje i šire. Fulani, sa druge strane, optužuju Dogone da podržavaju malijsku vojsku u njenim nastojanjima da zaustavi ekstremizam.
DŽihadističke grupe povezane sa Al-Kaidom i Islamskom državom koriste etničke sukobe u Maliju i susednim državama Burkini Faso i Nigeru da bi povećali regrutovanje i zauzeli ogromne površine teritorija kojima se praktično ne može upravljati.
U Maliju se, inače, od 2013. godine nalazi mirovna misija UN u kojoj ima 12.500 vojnika i policajaca.
Izvor: Tanjug