Najnovije

SAVREMENE BORBENE MAŠINE: Na kaljenje u Siriju stigao noćni „super-ohotnik“ Mi-28NM (VIDEO)

Ministarstvo odbrane je odobrilo početak testiranja modernizovane varijante udarnog helikoptera Mi-28NM u složenim vremenskim i klimatskim uslovima. Eksperimentalni model ovog helikoptera je prebačen u rusku vazduhoplovnu vojnu bazu Hmejmim koja se nalazi u Siriji.

Mi 28 (Foto: RIA)

Piloti koji će upravljati ovom borbenom mašinom, koju je vojska zbog svojih ozbiljnih unapređenja već prozvala „super-ohotnikom“, isprobaće njene mogućnosti u uslovima visokih temperatura i pustinjskih oluja kakve su karakteristične na bliskoistočnom podneblju. Oni će tom prilikom osim letno-tehničkih karakteristika, isprobati i novi radarski kompleks, sisteme naoružanja i šlemove koji su opremljeni senzorikom koji kod pilota stvaraju proširenu realnost.

Dopunska realnost tokom izvođenja borbenih dejstava

Mi-28NM predstavlja duboko modernizovani ruski borbeni helikopter koji je napravljen na bazi njegovog prethodnika Mi-28N. Modernizovana verzija helikoptera praktično po svim parametrima prevazilazi svoju osnovnu verziju. Helikopter je dobio nove motore, unapređeni sistem upravljanja letelicom, kao i kompleks zaštite od PVO sredstava. Za posadu helikoptera su osmišljeni pilotski šlemovi sa dopunskom senzorikom koja pomaže prilikom otkrivanja ciljeva, njihove identifikacije i procesa nišanjenja, a koji koriste sistem proširene realnosti: pomoću laserskog snopa se na displeju kacige očitavaju podaci koji su u tom momentu relevantni za pilote, kao što je npr. detaljna digitalna karta, podaci sa radara i opto-elektronskih uređaja koje procesor obrađuje u realnom vremenu, najvažnije informacije o trenutnom statusu helikoptera i sl. Prilikom leta koji se odvija u nemogućim uslovima (vidljivost ravna nuli) sistem automatski projektuje realnu trodimenzionalnu sliku terena iznad kojeg se helikopter u tom momentu nalazi- prenosi ruski internet portal Izvestija.

Što se tiče Sirije, glavna stvar prilikom testiranja ovog helikoptera je njegovo ponašanje u uslovima izuzetno visokih temperatura i izrazite zaprljanosti atmosfere (čestice peska).

Prvi probni let modernizovanog helikoptera Mi-28NM je realizovan pre dve i po godine, u avgustu mesecu 2016.godine. Za to vreme je helikopter prošao sva fabrička ispitivanja i postao spreman za početak sledeće praktične faze  u njegovom testiranju.

Tokom faze testiranja razvojni inženjeri su na helikopteru Mi-28NM usavršili mnoge sisteme. Jedna od najvažnijih prednosti najnovije modifikacije je pojava primopredajne antene radarske stanice, koja je iz nosnog dela premeštena na glavčinu helikopterskog rotora i prekrivena sferičnom oblogom u obliku lopte, koja se nalazi iznad same elise. Ovo pomaže operatoru da efikasnije raspolaže sa ubojnim sredstvima, posebno kada je u pitanju raketno naoružanje, zbog kontinuiranog kružnog skeniranja prostora oko letelice čime se skraćuje vreme za traženje i uništavanje ciljeva..

Od Damaska do Bagdada

Pored toga, Mi-28NM će predstavljati možda i najoklopljeniji borbeni helikopter na svetu. Kabina u kojoj se nalazi posada, kao i vitalni delovi letelice su u potpunosti zaštićeni oklopnom zaštitom koja može da zaustavi municiju ispaljenu iz teških mitraljeza kao i granata kalibra 20mm. Lopatice rotora su napravljene od kompozita, što helikopteru omogućava da bezbedno leti čak i u slučaju da u elisu udari granata kalibra 30 milimetara. Modifikovana konstrukcija sistema za distribuciju goriva, eliminiše mogućnost eksplozije ili havarijskog požara u rezervovarima. Što se tiče zaštitnih sistema, tu se nalazi i indikator za opasnost koji se aktivira kada se u pravcu helikoptera lansira raketa iz LPRS (Igla,Strela,Stinger), a tu se nalazi i jedinstvena stranica laserskog ometanja koja može da skrene rakete sa svog konačnog odredišta.

Sistem amortizacije od udara koji je ingtegrisan u šasiju helikoptera, kao i antistres sedišta za njegovu posadu, obezbeđuju povećani stepen preživljavanja kod havarije/pada borbene letelice sa visine od nekoliko desetina metara. Ukoliko dođe do havarije na većim visinama, na helikopterskoj kabini se nalaze bočna vratašca, kroz koja posada može da iskoči iz letelice i prizemlji se pomoću padobrana.

 „Veoma je važno testirati helikopter u otežanim klimatskim uslovima“- rekao je bivši komandant 4-te armije RViPVO ruske vojske, general-pukovnik Valerij Gorbenko. U toku testiranja je neophodno uočiti sve nedostatke koji utiču na maksimalno ispoljavanje tehničko-taktičkih karakteristika helikoptera, i zajedno sa konstruktorima uneti adekvatne korekcije.

Modernizovana verzija helikoptera, kao i mnogi savremeni modeli vojne tehnike, su konstruisani na osnovu borbenih iskustava iz Sirije. To se posebno odnosi na ruske Vazdušno-kosmičke snage koje su posebno bile angažovane u operaciji borbe protiv međunarodnog terora koji je izvršio agresiju na ovu zemlju. Treba napomenuti da su i iračke snage bezbednosti iz Rusije nabavile kontingent helikoptera Mi-28N, koji su se takođe intenzivno primenjivali protiv terorističkih formacija Islamske države koja je zauzela velike delove ove države. I iračka iskustva u primeni ove letelice su poslužila za stvaranje „super-ohotnika“.

„Osnovni fokus je ka testiranju ovog helikoptera u vanredno teškim klimatskim uslovima, kao i provera efikasnosti radarske antene koja se sada nalazi na elisi,  gde je pre nije bilo (misli se na bazičnu verziju helikoptera Mi-28N primedba prevodiova)“- rekao je ruski vojni ekspert Anton Lavrov. Pored toga na Mi-28NM je instalirana nova opto-elektronska tehnika, novi kompjuter koji pokreće ceo sistem koji je barem deset puta moćniji od onog koji se nalazi na njegovom prethodniku. Treba izdvojiti i još jedan novitet koji je primenjen na novom helikopteru, a on se sastoji od tehnike „ozračivanja“ potencijalog cilja, preko kojeg se onda navodi artiljerija ili lovačko-bombarderske eskadrile koje patroliraju datim rejonom.

Početkom marta ove godine, zamenik ministara odbrane Aleksej Krivoručko je rekao, da holding „Helikopteri Rusije“ u saradnji sa Ministarstvom odbrane, planira da već u aprilu ove godine započne sa proizvodnjom i isporukom prvih modela „super-ohotnika“ u jedinice ruske armije.

Rusija počinje testiranje 20 hipersoničnih raketa „Kinžal“. Više o tome čitajte OVDE.

Izvor: bog-rata.com

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA