O eventualnim junskim ili redovnim prolećnim izborima, nema sumnje, pričaće se svakog dana. Opozicija ne odustaje od svojih zahteva, koji su podržali i građani na protestima "1 od 5 miliona" - da do 13. aprila ostavke podnesu predsednik Srbije, predsednica skupštine i premijerka.
Iz Vlade je stiglo i prvo "ne", a sa Andrićevog venca stižu i dva ključna razloga zbog kojih je predsednik Aleksandar Vučić protiv izbora.
Predsednica Vlade Ana Brnabić poručila je u Kragujevcu da neće podnetu ostavku, uz ocenu da to nije zahtev građana Srbije
"Moj odgovor je: Apsolutno ne! Ne uzimam to u razmatranje i ne uzimam to u obzir, reću ću vam i zašto. Zato što je to ultimatum od strane ljudi koji su pokazali da oni demokratiju žele da ostvare nasiljem na ulicama, vešalima, motornim testerama. Ja sam predstavnica vlasti ili predsednica Vlade Srbije, Vlade koja je izabrana u parlamentu ogromnom skupštinskom većinom koja je izabrana ogromnom većinom glasova građana Srbije", rekla je premijerka.
Ana Brnabić, podsetimo, ipak nije izabrana posle parlamentarnih izbora, već je imenovana posle predsedničkih izbora kada je njen prethodnik Aleksandar Vučić postao predsednik Srbije. Sastav kabineta u Nemanjinoj 11 nije birala Ana Brnabić već je to učinio Vučić.
Za razliku od premijerke predsednik Vučić ima drugačije mišljenje zbog čega glasanje treba da sačeka.
"Prvi razlog je taj što ne želim da zatvorimo vrata potencijalnom razgovoru sa Albancima, ukoliko Albanci ukinu takse, zato što smatram da je razgovor i pokušaj rešavanja kosovskog problema od ključnog značaja za budućnost Srbije. Tačka dva - želim da pokažemo punu stabilnost celom svetu, da pokažemo ozbiljnost i odgovornost, i borimo se između ostalog za različite vrste investicija", istakao je Vučić.
Opozicija od zahteva za ostavke ne odustaje, kaže Janko Veselinović iz Saveza za Srbiju i podseća na ključan uslov da se uz slobodu medija, stvore uslovi da u periodu od šest do devet meseci budu održani slobodni izbori.
"Aktuelni režim nema odgovor na jedinstvo naroda i opozicije, iskazano na protestima '1 od 5 miliona' širom Srbije. Pozivamo građane da spremaju šatore za 13. april, ako budu morali da ostanu u Beogradu da bi tražili ispunjenje svojih zahteva", poručio je Veselinović.
Ako se razapnu šatori oni, sudeći po izjavama analitičara, neće brzo biti sklopljeni, građani će morati da budu strpljiviji nego kada su sa naprednjacina sedeli na stiroporima, s obzirom na to da se osim ostavki traže i pošteni uslovi za izbore.
Naime, SNS u želji da zadrži visoke rejtinge, koristi različite sredstva i resurse da održi tu neku vrstu tenzije, objašnjava Bojan Klačar iz CeSID-a.
"Tako se mi bavimo ovim izborima danas, bavićemo se - ja sam siguran - i čitav april mesec, upravo zbog tog razloga da bi SNS zadržao toliku popularnost mora da ima tenziju koja je stalna", kaže on.
Ukoliko izbori i budu raspisani pre vremena a opozicija se odluči za bojkot, glavni urednik nedeljnika Vreme Dragoljub Žarković smatra da će takvo glasanje ipak imati legitimitet.
"Ja mislim da će se u Srbiji naći dovoljno stranaka koje će učestvovati na izborima, a neke od ovih malih ili koliko sutra novoformiranih videće veliku šansu da u bojkotu izbora lako se dočepaju onih pet cenzusnih poena i da lepo sednu u parlament i dobiju neke privilegije", uveren je Žarković.
O eventualnim vanrednim izborima odlučuje predsednik države, ali tek pošto dobije obrazložen predlog Vlade Srbije, na osnovu kojeg će raspustiti i parlament.
Ukoliko SAD napuste sporazum RSMD neminovan je “Hladni rat”. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: N1