Manter kaže da samo od Beograda i Prištine zavisi kad će se nastaviti pregovori, koje smatra ključnim za bolju budućnost građana Srbije i Kosova, ali ukazuje da i njihov format, sadržaj i ishod takođe u najvećoj meri zavise od odluka dve strane.
"Važno je da shvatimo da ovo ne može da bude rešenje koje je diktirano sa strane, već mora da dođe od pregovarača", istakao je Manter.
Predsednik Instituta Istok-Zapad ne želi da spekuliše o mogućim rešenjima, poput razgraničenja ili podele Kosova, uz obrazloženje da takvi scenariji moraju biti dogovor dve
strane.
Razmena teritorija je za njega, ipak, osetljivo pitanje.
"I o tome, eventualno, treba da odlučuju vlade Kosova i Srbije, ali to je vrlo osetljivo pitanje i želeli bismo da se uverimo da su ne samo vlade, već i građani spremni za to. To je teško pitanje za koje će biti potrebne ne samo pregovaračke sposobnosti, već i politička hrabrost", rekao je Manter.
Upitan kako vidi stavove da bi eventualna promena granica otvorila Pandorinu kutiju na Balkanu i ohrabrila druge da razmišljaju u tom pravcu, Manter odgovara da veruje da to nije cilj.
"Ne bih mogao da spekulišem o tome. Mislim da je važnije da se fokusiramo ne samo na granice, već na budućost država kao članica EU, u kojima će građani živeti bolje i imati bolje mogućnosti", rekao je Manter.
On ističe da bi obe strane na pregovore trebalo da gledaju kao na proces koji će im doneti nešto, a ne tokom kojeg će nešto izgubiti.
"Više bih voleo da govorimo o tome kako da se postigne dogovor u kojem ćete da pobedite. O tome govori i predsednik Aleksandar Vučić, on traži nešto gde može da pobedi, a tako razmišljaju i pregovarači sa Kosova", kaže Manter.
Kako Albanci napuštaju tzv Vojsku Kosova, pogledajte OVDE.
Izvor: Tanjug