- Tražimo ostavke državnog vrha, smenu rukovodstva RTS i uslove za fer izbore i nećemo odustati - ponovio je on.
Nakon toga, sa razglasa je puštena himna Srbije "Bože pravde", a onda je reč uzeo istoričar Čedomir Antić.
- Na ovom mestu, kod Filozofskog fakulteta je pre više od veka stigla je demokratija. Pre 27 godina ovde su takođe bili neki ljudi, koji su se borili za demokratiju. Sad nas pitaju: Za šta se borimo? Mi kažemo, borimo se za demokratiju. Mi svoj put znamo, stotine hiljada građana u stotinu gradova u Srbiji znaju šta žele. Oteraćemo ovu vlast mirno. Mi idemo napred, 13.april je veliki izazov i moramo da budemo strpljivi - rekao je on.
Govorio je i Miodrag Simović, jedan od organizatora protesta, koji je naveo da sada šeta više od 100 gradova u Srbiji i da je narod za ova četiri meseca pokazao da se "Srbija umiriti ne može".
Protestna šetnja se sa platoa uputila Makedonskom, kroz Svetogorsku i Takovsku ulicu do Vlade. U Takovskoj će se povorka i ove subote zaustaviti ispred RTS gde je održan još jedan “Dnevnik slobodne Srbije”.
Podsetimo, pre dve subote, nakon protestne šetnje, lider Dveri Srbije Boško Obradović, jedna od organizatorki protesta Jelena Anasonović i grupa demonstranata nasilno su ušli u zgradu RTS, zahtevajući da gostuju u Dnevniku.
Pošto su odbijali zahteve da napuste zgradu, policija je grupu demonstranata izvela iz zgrade. Okupljeni su se te večeri oko ponoći razišli ispred RTS-a, a sutradan je protest ponovljen, i i to ispred zgrade Predsedništva Srbije. Nakon što su nekoliko sati blokirali ulaze i izlaze iz Predsedništva, demonstranti su se uputili ka stanici policije u Bulevaru despota Stefana, gde je protest i završen.
Kako su počeli protesti
Podsetimo, prvi građanski protest održan je 30. novembra u Kruševcu, nekoliko dana nakon što je lider Levice Srbije Borko Stefanović napadnut pre održavanja tribine u tom gradu.
Dan nakon napada, Stefanović je na konferenciji za novinare pokazao svoju košulju okrvavljenu u pomenutom napadu, pa je prva protestna u Kruševcu održana upravo pod nazivom "Stop krvavim košuljama".
Nedelju dana kasnije, 8. decembra, šetnja je po prvi put organizovana i u Beogradu. Od tada, građani svake subote šetaju centralnim gradskim ulicama, a jedini izuzetak je bio 16. januar, sreda, kada je, na godišnjicu ubistva organizovana šetnja za Olivera Ivanovića. Okupljeni su tada u tišini prošetali do Hrama Svetog Save, gde su zapalili sveće.
Na samom početku, i protest u Beogradu nosio je naziv "Stop krvavim košuljama" da bi nakon nekoliko šetnji glavna parola postala "1 od 5 miliona".
PročitajteOVDE gde to policija iz cele zemlje kreće na demonstrante.
Izvor: Blic