U jučerašnjem tekstu “ŠARČEVIĆU, KOME JE OVO U INTERESU? Visoko obrazovanje je u katastrofalnom stanju” konstatovali smo negativan trend upisa zbog prepolovljenog broja maturanata koji završavaju srednje škole, pumpanje cene troškova studija za budžetske studente na državnim fakultetima, povećanje broja nastavnika iako broj studenata pada i odsustvo bilo kakve reforme i pokušaja da se problem reši ili bar počne da se rešava. Tekst možete videti OVDE.
KAPK kao saučesnik Šarčevića u uništavanju obrazovanja
Odgovorni za ovakvo stanje, pored ministra Šarčevića, sede i u Komisiji za akreditaciju (KAPK) koja je sporna od samog izbora aktuelnih članova. Naime, jedna od članica KAPK pri samo apliciranju za članstvo lažno se predstavila tvrdeći da radi na Univerzitetu Megatrend iako je već četiri meseca bila angažovana u Ministarstvu prosvete. Sve predmeti u KAPK na kojima je ona učestvovala sada su rušljivi.
Dokaz lošeg rada KAPK-a je i to što od izbora aktuelnih članova nije poslat ni jedan izveštaj o radu te komisije visokoobrazovnim institucijama u Srbiji. Fakulteti tvrde da KAPK svojim delovanjem nanosi veliku statusnu i materijalnu štetu obrazovanju u Srbiji.
Samo proces akreditacije i reakreditacije je netransparentan jer ne postoji portal na kom bi mogle da se vide dnevne objave promena. Zbog toga u univerzitetskoj javnosti postoji stav da je proces akreditacije nepošten i nekorektan.
Dodatno povećava problem konastantan sukob članova KAPK-a koji zastupaju interese različitih grupacija. Postojanje dvostruko više akreditovanih mesta od broja brucoša koji upisuju fakultete najbolje pokazuje svu nekompentantnost, nesposobnost i nerad članova akreditacione komisije.
Akademska zajednica, ministar prosvete Mladen Šarčević i KAPK, ništa ne čine kako bi se olakšao dolazak stranih studenata na studije u Srbiju, što bi delimično rešilo problem malog broja potencijalnih brucoša.
Propusti u radu KAPK, struktura u kojoj su i oni koji ne ispunjavaju ni zakonski osnov da budu izabrani i loše posledice odluka koje se donose zahtevaju da se krivci utvrde i odstrane iz ovog tela, a izaberu stručni ljudi koji prepoznaju probleme i žele da ih reše. Potrebno je izvršiti velike rezove u srpskom visokom obrazovanju, a jasno je da ministar prosvete Šarčević nije sposoban za to.
U sutrašnjem nastavku feljtona saznajte koje obrazovne institucije su žarište negativnih pojava među državnim fakultetama i školama.
O bahatosti ministra Šarčevića čitajte OVDE.