Najnovije

KO SU BALKANSKE NEVESTE DŽIHADA? Od njih dve strepi cela Evropa

Sabina Selimović i Samra Kešinović, austrijske državljanke poreklom iz BiH, koje su zapadni mediji prozvali "nevjeste iz džihada", izrazile su želju da se posle gotovo pet godina ratovanja vrate u Austriju!

Jedna od mnogih nevesti džihada (Foto: Jutjub)

Ove devojke priključile su se Islamskoj državi sa 15, odnosno 14 godina. U međuvremenu su učestvovale u borbama, čak i dobile decu, ali ni to ih nije zaustavilo da se često slikaju sa oružjem u rukama. O njihovoj sudbini se donedavno samo spekulisalo, nagađalo se da su poginule, ali prema podacima Kancelarije za zaštitu ustava i suzbijanje terorizma, obe devojke su žive, imaju decu i žele nazad u Beč gdje su im i roditelji. Prema pisanju austrijske štampe, koja se poziva na Britanku koja je takođe udata za pripadnika ID, obje devojke su u kampu u blizini Idliba na kurdsko-sirijskoj granici.

I dok je Herbert Kikl, austrijski ministar unutrašnjih poslova, suzdržan u vezi sa njihovim povratkom, DŽevad Galijašević, stručnjak iz oblasti borbe protiv međunarodnog terorizma, upozorava na ozbiljne bezbednosne rizike u slučaju da se vrate u Evropu!

- To više nisu zanesene tinejdžerke, već iskusni borci i brigadiri koji predstavljaju ozbiljnu bezbednosnu pretnju za svaku zapadnu zemlju. Ne zato što su se borile za interese Islamske države, već zato što su aktivni članovi jedne od struja Nusra fronta koji je i dalje vojno aktivan u Siriji, a istovremeno je povezan s nekim obaveštajnim službama - tvrdi Galijašević.

On otkriva malo poznate detalje o tome kako su se ove devojčice uopšte našle na strani džihadista.

- U Austriji živi oko 339.000 muslimana, a većina dolazi upravo sa prostora bivše SFRJ. Otuda i ne čudi to što je u Beču i jedna od najsnažnijih islamskih zajednica, a tu mislim i na niz paradžemata. Sedište najradikalnijih ogranaka ove zajednice dugo godina je bilo u Sedmom okrugu, u džamiji Sahab koja je kasnije služila i kao regrutni centar za upućivanje na ratišta po Bliskom istoku - otkriva Galijašević.

Ovaj stručnjak dodaje da je, prema procenama austrijskih bezbednosnih službi, od 320 muslimana koji su se iz ove zemlje priključili Islamskoj državi u Siriji, oko 240 poreklom upravo iz BiH.

- To je 2014. bio ključan povod za pokretanje sveobuhvatne bezbednosne akcije kodnog naziva "Palmira". Tada je uhapšeno 17 radikalnih islamista poreklom iz BiH, od kojih su dvojica osuđena na po 20 godina zatvora. Pritom, obe devojke su bile deo te istrage, ali faktički nikada se nisu nalazile u evidencijama islamista koji su potencijalna bezbednosna pretnja po Austriju - zaključuje Galijašević.

Praćen godinu dana

U akciji "Palmira" uhapšen je i osuđen Mirsad Omerović, Ebu Teima, rodom iz Tutina. Omerović je bio imam bečkog Altun-alem džemata, a zvanično se vodio kao emigrant koji kao nezaposlen prima socijalnu pomoć. Tajna akcija praćenja trajala je godinu dana i otkrila je ne samo da živi u stanu od 105 kvadrata, da vozi skupocen automobil i ima petoro dece, već i da je glavni akter za vrbovanje džihadista na nemačkom govornom području, a posebno iz redova tinejdžera.

- Prema toj istrazi, on je naloge dobijao direktno od "kalifa" Bagdadija i austrijskog džihadiste Mohameda M. Dokazi su bili takvi da je osuđen na 20 godina - kaže Galijašević.

Oprečne informacije

Potraga za Sabinom i Samrom trajala je više godina isključivo zahvaljujući istrajnosti i požrtvovanosti njihovih roditelja koji su u Austriju stigli iz Tuzle.

- Roditelji su se susretali sa najrazličitijim informacijama, uključujući i da su ubijene, bile seksualne robinje i ko zna šta još. Međutim, ključan problem je u evidentiranju dece koja su otišla da se bore za ID je što su van svake evidencije. Istovetno je bilo i sa Jasminom Keserovićem, koji je u Siriju otišao kao maloletnik, a kasnije se "proslavio" proglasima da se neverujući ubijaju na svakom mestu i na svaki način - rekao je Galijašević.

Majka izgubila tužbu

Majka Sabine Selimović tužila je Austriju zbog toga što je država dozvolila maloletnici da pređe granicu, ali je tu tužbu izgubila. Majka je bila mišljenja da njena ćerka nikada nije smela da pređe granicu i da su granične vlasti morale da intervenišu kada se na aerodromu, na letu za Tursku, pojavila devojčica od 15 godina bez pratnje. Advokat je tvrdio da su carinici morali da utvrde da li devojka ima dozvolu roditelja, ali je Viši sud odbacio optužbu i naveo da malolljetnicima u osnovi nije zabranjeno da dobrovoljno napuste teritoriju zemlje. Sud je obrazložio da policija kod maloletnika bez pratnje mora samo da se uveri da li napuštaju zemlji uz odobrenje staratelja, ali da se provera može obaviti samo u slučaju sumnje.

Konkretnih sumnji u ovom slučaju nije bilo, pošto je Sabina u svom pasošu imala potrebnu vizu, što je ukazivalo na odobrenje od staretelja.

Tempirane bombe

Austrijska vlada namerava da promeni Zakon o konzularnim poslovima sa ciljem da ukine konzularnu zaštitu za borce Islamske države.

- Osobama čiji ulazak u zemlju ugrožava javni red i bezbednost može se ukinuti pomoć - navodi se u zahtevu Ministarstva unutrašnjih poslova.

Ministar Herbert Kikl naglašava da je jasno da su borci povratnici Islamske države izgubili svako pravo na zaštitu i da se tu mora biti dosledan budući su ti borci, kako ih je nazvao, "tempirane bombe".

Šta turski brodovi rade u ruskoj vojnoj luci, pogledajte OVDE.

Izvor: RTRS/Vesti onlajn

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

TV prilog o Sabini i Samri

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA