– Ne smemo reći katedrala će biti zatvorena pet godina i gotovo. Zato sam se zapitao zašto ne bismo u njenom predvorju napravili privremenu katedralu. U njoj bi sveštenici mogli da služe i propovedaju, a bila bi i mesto ‘dobrodošlice’ za sve hodočasnike, znatiželjne i mnogobrojne turiste. Nort Dam je 2017. posetilo 12 miliona turista. Ona je najposećenije zdanje u Evropi – kaže biskup Šove.
On napominje da posle požara još nema pristupa predvorju, u kome bi trebalo da se sagradi privremeni hram, koji će se koristiti do završetka obnove Bogorodičine crkve.
Predsednik Francuske Emanuel Makron u više navrata obećao je da će obnova trajati pet godina. Pariski mediji ukazuju da bi bilo lakše za dva dana sakupiti milijardu evra za rekonstrukciju spaljene Bogorodičine crkve nego što će se naći stručnjaci da taj posao valjano urade.
Iako je struktura zdanja sačuvana, ne samo kamenih nego i dela nosećih drvenih konstrukcija i postoji potpuna građevinsko-arhitektonska dokumentacija za ovaj svetski biser crkvene arhitekture, pred graditeljima 21. veka je izazov da ponove umešnost i umetnost svojih srednjovekovnih kolega. Francuske vlasti najavile su raspisivanje međunarodnog konkursa za arhitekte koje će raditi na rekonstrukciji Bogorodičine crkve, koja je u prvom požaru u svojoj 850 godina dugoj prošlosti postradala prvog dana Velike nedelje pred Uskrs koji Rimokatolička crkva slavi u nedelju 21. aprila.
Da li još uvek postoji opasnost za ovaj biser crkvene arhitekture pročitajte OVDE.
Izvor: Danas