Kako i kod drugih aviona pete generacije, kao što je to npr. američki F-22 Raptor, i na ruskom Su-57 se nalaze senzori koji upozoravaju pilota da se nalazi na radaru, i da prema njemu leti neprijateljska raketa. Međutim, za razliku od „amerikanca“, ruski avion je dobio i turelu, koja mu omogućava da pomoću snažnog lasera „oslepi“ pritivničku raketu. Ovaj sistem je upotrebljiv kako u bliskom vazdušnom boju, tako i prilikom proboja neprijateljske protivvazduhoplovne odbrane, navodi se na američkom internet sajtu Military Watch Magazine.
Turela ovog sistema koje je efikasno protiv raketa sa infracrvenom glavom sa samnovađenje, nalazi se na vrhu tela letelice, kod pilotske kabine, a takođe i sa njene donje strane. Nedavno je sličan sistem postavljen ali na znatno većim letelicama, kao što je to slučaj sa američkim vojno-transportnim avionom C-17. Ruska minijaturizacija komponenti ovog sistema i njena primena na lovačkim avionima, predstavlja izuzetan tehnološki progres. Ovi odbrambeni kompleksi su veoma efikasni protiv raketa sa infracrvenim glavama sa samonavođenje, kao što su američke rakete klase vazduh-vazduh AIM-9, ali i rakete koje se lansiraju iz lakih prenosnih lansera Strela-2M i drugi.
Su-57 je avion koji je namenjen za ostvarivanje vazdušne prevlasti nad neprijateljem, i teško da će imati borbeni dodir sa PVO sistemima kratkog dometa, koji se lansiraju sa ramena-prenosi ruski internet portal RG. Zato je logično zaključiti da su ovi sistemi pored raketa zemlja-vazduh, još efikasniji u sudaru sa raketama vazduh-vazduh, koje se upotrebljavaju u bliskom vazdušnom kontaktu.
Visoke manevarske sposobnosti, nadprosečna „steltnost“, kao i zaista respektabilne mogućnosti kada je u pitanju vođenje protivelektronske borbe, omogućavaju Su-57 da se efikasno suprotstavi i izbegne napad koji je iniciran sa raketama srednjeg i velikog dometa. Sposobnost „oslepljenja“ neprijateljskih raketa klase vazduh-vazduh sa infracrvenim samonavođenim bojevim glavama, proširiće njegovu sposobnost da se suprtostavi i raketama kratkog dometa, koje se koriste u bliskog vazdušnoj borbi. U bliskom sudaru je dosta složenije primeniti rakete sa radarski samonavođenom bojevom glavom. Dakle, novi ruski lovac pete generacije može postati neuhvatljiv za novu generaciju američkih raketa AIM-9X, britanskih AIM-132, izraelskih Python-5 i sovjetskih-ruskih R-73, koju koristi izvestan broj zemalja Istočne Evrope.
Sposobnost izbegavanja raketa klase vazduh-vazduh, koje su opremljene infracrvenim samonavođenim bojevim glavama, daće ruskom avionu ozbiljnu prednost, koju ostali avioni za sada nemaju.
Kako je Šešelj urnisao Čedu Jovanovića pogledajte OVDE.
Izvor: bog-rata.com