Naravno, radi zaštite svojih odreda koji nastupaju na Tripoli. Još je upozorila da će gađati sve aerodrome sa kojih avioni budu poletali.
„Zatvaranje neba“ nad zapadom Libije usledilo je odmah pošto su avioni snaga lojalnih premijeru Faizu Saradžu bombardovali položaje haftarovih jedinica kod mesta Garijan i Mizda, južno od Tripolija.
Ti avioni su uzleteli sa avio-abaze u provinciji Misurata koja je lojalna Saradžu.
Kako će realno izgledati „zatvaranje neba“ – teško je predvideti. Pogotovo što pojas oko aerodroma Tripolija kontroliše Libijska borbena grupa kojom komanduje poznati islamista Abdel Hakim Belhadž koji je ključna figura Al Kaide u Libiji.
U toj severnoafričkoj zemlji postoje dve vlade: Saradžova koju priznaju SAD, Italija, Velika Britanija, Turska i Katar i Abdale Abdurrahmana at-Tani, koja deluje na istoku zemlje, zajedno sa nacionalnim parlamentom. Na strani ove druge su Francuska, Egipat i Katar i feldmaršal Haftar i njegova vojska.
Dva najveća naftna terminala Libije - Ras-Sanuf i Es-Sidr – od 2016-te kontrolišu Haftarove snage.
Feldmaršal je imao pregovore i sa ruskim vojnim vrhom – ministrom odbrane RF Sergejom Šojguom i načelnikom Generalštaba Valerijem Gerasimovom – pa London i Vašington otada sumnjiče Rusiju da želi da preko Haftara preuzme kontrolu nad Libijom.
Britanski mediji su se u tom kontekstu naširoko bavili i pismom koje je sin Muamera Gadafija – Seif al-Islam Gadafi – uputio Vladimiru Putinu sa molbom da podrži njegovu ambiciju da postane šef države.
Najveću vlast u zemlji ima Haftar koji kontroliše i Bengazi.
Glavne figure oko Saradža pripadaju pokretu Muslimanska braća.
Haftarova ofanziva na Tripoli počela je ravno deset dana pre početka „međulibijskog dijaloga“ pod pokroviteljstvom UN.
Pročitajte OVDE sve detalje o situaciji u Libiji.
Izvor: fakti. org