- Da li će etnički Albanci biti zadovoljni da ostanu podeljeni u tri države — Albanija, Severna Makedonija i samoproglašeno Kosovo, ili će deo ili svi oni pokušati da se ujedine u “veliku Albaniju” - analizira “Fajnenšel tajms”.
FT navodi da Sporazum iz Prespe predstavlja najveće diplomatsko dostignuće na Zapadnom Balkanu nakon Dejtonskog sporazuma kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini. A kada je reč o ideji o “Velike Albanije”, FT smatra da to donosi rizik za novo nasilje u regionu i zato poručuje da albanski političari u sve tri zajednice treba da budu uzdržani, dok političari u EU i na Balkanu moraju da ubede Albance da su njihova prava u fokusu.
- Prespanski sporazum pokreće nadu za napredak u rešavanju drugih regionalnih izazova, posebno spora između Beograda i Prištine, kao i ustavnog ćorsokaka u Bosni i Hercegovini - ističe se u analizi FT.
Prespanski sporazum, prema “Fajnenšel tajmsu”, biće ocenjen i na osnovu toga da li će odstraniti sumnje o dugoročnoj stabilnosti Severne Makedonije, a da bi se to dogodilo, kako se navodi u tekstu, potrebna su tri koraka.
- Najpre EU mora da otvori svoja vrata za Severnu Makedoniju i Albaniju, jer će ulaz Albanije u EU zauzdati nacionaliste u Albaniji i na KiM u pokušajima da iskoriste etničke Albance u Severnoj Makedoniji za svoje ciljeve - ističe se u analizi.
Drugo, a imajući u vidu da će se u Grčkoj vratiti na vlast nova demokratija koja je kritična prema Sporazumu iz Prespe, bilo bi dobro, navodi se u analizi, da lider ove stranke Kirijakos Micotakis prihvati ovaj Sporazum i pomogne Severnoj Makedoniji na putu ka EU i NATO-u, što je, ocenjuje se, sigurno u grčkom nacionalnom interesu.
- Takođe, vreme je da se desničari u Severnoj Makedoniji oproste s makedonskim šovinizmom, jer je njihov agresivni nacionalizam naneo veliku štetu reputaciji ove mlade države tokom vladavine Nikole Gruevskog - napominje se u analizi “Fajnenšl tajmsa”, te se dodaje da ova država sada mora da neguje inkluzivni građanski patriotizam.
Zaključak je: osim Prespanskog sporazuma, status Albanaca u Severnoj Makedoniji umnogome će determinisati i održivost ove države na Balkanu.
Predsednik Bujanovca otcepljuje jug Srbije. Više o tome pročitajte OVDE.
Izvor: Tanjug