Portparolka Bele kuće Sara Sanders izjavila je da je bilo reči o mogućnosti zaključivanja američko-rusko-kineskog sporazuma o ofanzivnom strateškom naoružanju koji bi zamenio postojeći američko-ruski-koje prestaje da važi 2012-ve.
Otkrila je da je bilo reči i o međusobnoj trgovini, Severnoj Koreji i Venecueli.
Prema njenim rečima, Tramp je insistirao na „mirnoj predaji vlasti u Venecueli“ i na „pomoći narodu Venecuele“.
Složili su se, dodala je, da je denuklearizacija Severne Koreje od izuzetne važnosti.
Sanders je otkrila da su lideri SAD i RF „veoma kratko“ razgovarali povodom izveštaja specijalnog tužioca Roberta Milera jer su obojica od samog početka dobro znala da nikakve zavere između Trampovog izbornog štaba i Rusije nije bilo.
Navela je da zasad nije u planu Bele kuće susret predsednika SAD i Rusije.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da do razgovora – na inicijativu „američke strane“ - došlo i da je potrajao bezmalo sat i po.
Otkrio je da je predsednik RF američkog kolegu obavestio o svom nedavnom susretu u Vladivostoku sa severnokorejskim liderom Kim DŽong Unom.
Povodom Ukrajine, Putin je ukazao da „novo kijevsko ruskovodstvo (Vladimir Zelenski) treba da „pristupi realnoj realizaciji Minskih sporazuma“.
Kako se i moglo očekivati, Putin predočio sagovorniku da jedino građani Venecuele imaju pravo da odlučuju o budućnosti svoje zemlje i da svako mešanje spolja situaciju u toj zemlji samo dodatnoi pogoršava.
Sam Tramp je preko Twitter-a telefonski razgovor sa Putinom nazvao „veoma produktivnim“:
„Imao sam veoma dug i veoma dobar razgovor sa predsednikom Rusije Putinom. Razgovarali smo o trgovini između SAD i Rusije, o Venecueli, Ukrajini i Severnoj Koreji“.
I on je apostrofirao strateško nuklearno naoružanje i dodao:
„Dotakli smo se i izmišljotine o ruskom mešanju. Sve u sve,u produktivan razgovor. Još od vremena pre početka lova na veštice (istrage o „ruskom mešanju“) govorim da uspostavljanje dobrih odnosa sa Rusijom, Kinom i svima ostalima nije loše već – dobro“.