Svi se slažu da Darja, koja ide u sedmi razred, lepo piše i svi od nje traže da učestvuje na evropskom konkursu za mlade talente – nagrada je sedmodnevni boravak u Pragu.
S druge strane, nju vole i podržavaju Duca i Daca, vlasnici bašte „Dobar dan“, restorana koji je uvek pun cveća, domaćih sokova i kolača. Oni traže da Darja napiše zbirku priča o „Dobrom danu“ i ljudima koji tu dolaze. Darja to prihvata s radošću jer želi da postane pisac i nastoji da sama zaradi novac za Prag zato što ga njeni roditelji nemaju.
Porodične i ljubavne probleme pojačaće i rivalstvo sa drugaricom Tamarom, koja je ubeđena da će je njen rukopis odvesti u Prag, ali će Darja naučiti kako da prevazilazi životne prepreke.
„Poznajem lično barem desetak tinejdžera koji su kao Darja iz moje knjige. Koji znaju šta hoće i idu ka tome čak i kad ih životne okolnosti sputavaju. To su deca koja nađu izlaz iz nevolje kao da su odrasli, i bolje od odraslih. To su deca od kojih bi trebalo učiti. Probala sam da napišem knjigu o njima, o Darji, Nikoli, Veljku i ostalima iz njihove škole, koji uspevaju da prebrode razne prepreke na svom putu, kao što su otkaz Darjinom tati, pritisak Nikolinih roditelja da ostavi sport i počne da se bavi nečim intelektualnijim, i slične prepreke koje njihovom detinjstvu nameće današnjica. Ta deca sve savladaju uprkos svojim malim godinama, samo zato što mnogo, do neba, žele da ostvare svoj san“, rekla je Sonja Ćirić povodom svoje nove knjige.
U osnovi romana „Neću da mislim na Prag“ je traganje tinejdžera za onim šta žele da budu u životu. Priča o potrebi za pisanjem i čitanjem, o svesti da i mladi mogu da pomognu sebi, prijateljima i porodici, o talentu koji može da reši svakodnevne probleme.
Sonja Ćirić dugo piše za decu i mlade. Diplomirala je na grupi za jugoslovensku i opštu književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu. Novinar je, a sada urednik kulture u nedeljniku Vreme.
Izvor:Pravda