Odluku da će tražiti prevremene izbore u slučaju poraza u nedelju Cipras je najavio dan pre izlaska na birališta. Ubrzo po zatvaranju birališta ostalo je samo jedno pitanje – kada će ti izbori biti održani?
NJegova SIRIZA izgubila je na izborima za EU parlament sa devet odsto razlike (na osnovu 84 odsto izbrojanih glasova) od najjače opozicone partije “Nova demokratija”, a na lokalnim ista stranka odnela je pobedu u pet regiona, i što je možda najbolnije za Ciprasa, u samoj Atini.
Zbog čega je Cipras zabeležio loš rezultat? Postoji nekoliko razloga.
Već godinama unazad svaka priča u Grčkoj počinje i završava se ekonomijom. I sam Cipras došao je na vlast 2015. upravo obećavajući da će napraviti zaokret i odustati od nametnutih mera štednje, povećati plate i penzije, okončati nezaposlenost (obećavao je čak 300.000 radnih mesta), boriti se protiv korupcije i utaje poreza i ublažiti sve dugove građana prema državi i bankama.
Evropa je strahovala od radikalnog levičara, Grci se nadali olakšanju, ali nekoliko meseci kasnije sam je pogazio svoja obećanja. Cipras nije zaustavio štednju, čak je njegova vlada uvodila i neke rigorozne mere, pa pokušaj da, tri nedelje uoči izbora, predstavi smanjenje poreza kao uspeh svoje ekonomske politike Grci očigledno "nisu progutali".
Cipras je najavio smanjenje poreza na dodatu vrednost na hranu sa 24% na 13%, zatim smanjenje poreza na struju i gas sa 13% na 6%, smanjite porez na hotelski smeštaj sa 13% na 11% plus pola mesečne penzije na godišnjem nivou. Kako je rekao, "vreme je da se žrtve isplate".
Jedan deo grčke javnosti i dalje je besan na Ciprasa zbog loše reakcije na katastrofalne požare 2018. godine u Matiju blizu Atine kada su poginule 102 osobe. Tri nedelje pred izbore za EU parlemnt ta tema je ponovo došla u prvi plan.
Početkom maja u Grčkoj je emitovan dokumentarac televizijske kuće Skai u kojem se navodi da je grčka vlast skrivala broj stradalih u danima kada je ceo svet strahovao za njihovu sudbinu.
Ulje na vatru dolila je "Nova demokratija" Kirijakosa Micotakisa koja se na ovu priču nadovezala objavljivanjem fotografija na kojima se vidi Cipras na luksuznoj jahti jedne od najbogatijih porodica u Grčkoj, kako je navedeno, mesec dana nakon tragedija u Matiju. "Besramna hipokrizija Ciprasa, koji se pretvara da se bori protiv elita, dok ide na odmor na njihove jahte", objavila je "Nova demokratija" na Tviteru uz fotografije grčkog premijera sa pomenutog odmora.
Katerina Panagopoulou, supruga i naslednica grčkog brodnog magnata Perikla Panagopoulou, dodatno je razjarila besnu javnost priznanjem da njena porodica jeste ugostila Ciprasa na jahti "zato što je premijer bio jako umoran".
Makedonija
Ako sve to Cipras i može da preživi, problem bi mogla da bude Makedonija. Tačnije, Severna Makedonija. Gledno iz Brisela, Cipras je upisao poen za sebe rešavanjem spora koji je kočio odnose dve države 27 godina. Gledano iz Atine, ili bolje Soluna (centralnog grada Središnje Makedonije, jedne od 13 grčkih periferija) ovaj potez je bio izdaja.
Sve vreme trajanja pregovora, pa i tokom same ceremonije na Prespanskom jezeru kada se izgrlio i izljubio sa Zoranom Zaevim, Grci su protestvovali. Čak 100.000 ljudi izašlo je na ulice Soluna tražeći da se reč Makedonija nikako na nađe u novom nazovu susedne države, a Cipras je upravo to dozvolio.
Bivša jugoslovenska republika Makedonija postala je “Severna Makedonija”, zadržavaši pridev makedonski za svoj jezik i naziv Makedonac za svoje građane. Utisak velikog dela javnosti je da je Cipras komšijama dao sve što je i sam obećavao da neće i ono na šta su najposetljiviji - grčku istoriju.
Ispovest Srbina koga su Šiptari tukli, pročitajte OVDE.
Izvor: Blic