Najnovije

DETALJI U STROGOJ TAJNOSTI: NATO pažljivo odabrao dan za provokaciju Rusije

NATO namerava da 9. maja, kada svet slavi Dan pobede nad fašizmom, organizuje krupne vojne manevre kako bi se uvežbavala odbrana od potencijalnog neočekivanog napada Rusije na jednu od članica Severoatlantske unije, saznaje „Špigl“.

Ilustracija (Foto: Pravda)

Vežbe „Krajzis menadžment eksersajz“ će, kako prenosi ovaj nemački list, trajati šest dana, tokom kojih će NATO simulirati napad Rusije na neku od zemalja-članica, a potom i vojnu reakciju Alijanse.

Svi detalji ovih vežbi se drže u strogoj tajnosti, piše „Špigl“, ali i navodi da će se ovom prilikom isprobavati „unutrašnji mehanizmi“ Alijanse, na šta je NATO spreman u slučaju neočekivanog napada „agresora“, kao i na koji način će se donositi političke odluke da bi reakcija NATO-a bila munjevita.

Iako će se uvežbavati odbrana, NATO ovom prilikom ipak neće prebacivati ljudstvo i vojnu tehniku, budući da cilj vežbi nije da se zastraši Brisel, već da se ustanovi koliko je vremena potrebno NATO-u da usvoji važne odluke, kao i koliko je potom vremena potrebno ambasadorima članica da te odluke proguraju u skupštinama matičnih zemalja.

Vojni analitičar Andrej Koškin  kaže da nema sumnje da je NATO izabrao baš Dan pobede kao dan kada će ti manevri biti pokrenuti, sa ciljem da se pruži „adekvatan“ odgovor na vojnu paradu koja se tim povodom tradicionalno održava u Moskvi.

„U tome nema dileme, budući da se nalazimo u stanju, rekao bih, hibridnog rata, u kojem je glavno polje bitke — medijski prostor. Naravno da su potrebni senzacionalistički naslovi koji bi opravdavali njihovu poziciju, samim tim je i vojna vežba najavljena za Dan pobede, kada će Crvenim trgom defilovati ruski vojnici i vojna tehnika“, ističe.

Prema njegovim rečima, to je svojevrsni odgovor Alijanse na „agresivno zveckanje oružjem“, koje će se tog dana čuti na Crvenom trgu.

Istovremeno, Koškin podseća da je Rusija, uprkos svim nastojanjima NATO-a da pogorša situaciju u odnosima između Brisela i Moskve, poprilično otvorena i stalno insistira na tome da su pregovori jedina varijanta koja može dovesti do potencijalnog razoružavanja.

„Međutim, uprkos tome, Rusiju uvlače sve dublje u konflikt, iako zvanična Moskva stalno govori da je spremna na ustupke, da želi da pruži ruku pomirenja, ali ne da ujedno i zanemari sopstvene interese ili da oslabi svoju bezbednost“, ukazuje on.

Koškin navodi i da je, istorijski gledano, sve to povezano sa završetkom Drugog svetskog, odnosno, Velikog otadžbinskog rata kako ga zovu Rusi, budući da je taj datum izuzetno važan za ruski narod.

„Rusi taj dan slave kako ne bi zaboravili šta se sve desilo u to vreme. Međutim, zemlje Alijanse žele da pokažu da istorija nije dobro rasporedila slavu koju su zemlje odnele nakon pobede nad fašizmom, tačnije, žele da izvrnu činjenice da je Rusija jedna od najzaslužnijih za pad nacističke Nemačke“, ističe.

Koškin dodaje i da se Alijansa ovim manevrima priprema ako ne baš za revanš, onda da učini da se ta „istorijska nepravda“ ispravi.

Šta će sve moći  S-500 pogledajte OVDE.

Izvor: rs.sputniknews. com

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA