Nekada se nalazila u Katarininoj palati u Carskom selu nedaleko od Sankt Peterburga, a izgrađena je u Prusiji u 18. veku. Pre nego je nestala u vihoru Drugog svetskog rata, smatrali su je osmim svetskim čudom.
Posle rata, soba postala je svojevrsni El Dorado u Evropi, a lovci na blago su se borili da je pronađu. Verovalo se da je ruska umetnina izgubljena nakon što su je uništile Hitlerove trupe u Kalinjingradu.
Decenijama se traga za ovim blagom, a dugo se smatralo i da je u Poljskoj.
Međutim, Karl-Hajnc Klajne, istoričar-amater, kaže da je uveren da se čuvena soba nalazi u podzemnom bunkeru u zapadnoj Nemačkoj, oko 65 kilometara od granice sa Holandijom.
Klajne je celu deceniju proveo u potrazi za Ćilibarskom sobom u nemačkom Vupertalu, zasnivajući svoje istraživanje na Erihu Kohu, visokom zvaničniku tadašnje nacističke Nemačke. Naime, Koh je rođen u Vupertalu i radio je kao šef administracije u Konigsbergu, gde je tokom rata čuvana Ćilibarska soba.
"On je najverovatnije bio najbogatiji nacista. Imao je priliku da opustoši muzeje širom Istočne Evrope. 1944. godine soba je prenesena u Konigsberg, a Koh je bio čovek pruge. Nema šanse da je koristio kamione za prevoz ovako velikog blaga", kaže Klajne.
Ovaj istraživač je uveren da je Koh posmatrao Ćilibarsku sobu kao svoje lično vlasništvo tako da ne bi bilo logično da blago pošalje u Poljsku ili na neku drugu lokaciju.
"Uveren sam da je Ćilibarska soba u Vupertalu", rekao je.
Klajnov tim ipak ne može tako lako da pretraži grad koji je bio sravnjen sa zemljom u bombardovanju Saveznika. Takođe, lokalni meštani nisu baš raspoloženi da sarađuju sa lovcima na blago.
Klajn mašta o pronalasku Ćilibarske sobe, ali napominje da je ona u vlasništvu Rusije.
"Mogla bi u početku da bude izložena u Nemačkoj, ali je Rusija pravi vlasnik", rekao je.
Ćilibarsku sobu, kraljevsku dvoranu ukrašenu zlatnim listovima, ogledalima i panelima od pravog ćilibara, teškim više od 6 tona, kreirali su nemački majstori u 18. veku. To je bio poklon pruskog kralja Frederika Vilijama I Petru Velikom.
Kada su nacisti napredovali u osvajanjima, kuratori su pokušali da sakriju ovo bogatstvo, ali su ga nemačke trupe ipak našle. Rasturili su sobu u delove i odneli je u Konigsberg.
Kada su Sovjeti ušli u Nemačku 1945. godine, soba je misteriozno nestala i to baš u vreme kad je Koh pobegao iz grada.
Procenjuje se da originalna soba vredi oko 500 miliona dolara. U međuvremenu, izrađene su replike koje su takođe vredne divljenja.
Pročitajte OVDE čime su to Rusi digli svet na noge.
Izvor: sputniknews. com