Lazar-3 je dejstvovao svojim osnovnim naoružanjem koje se sastoji od mitraljeza u kal.12,7mm, koje se nalazi na DUBS-u. Radi se o daljinski upravljanoj borbenoj stanici sa kojom nišandžija upravlja iz unutrašnjosti vozila, ne izlažući se opasnosti. Izvršen je i prikaz dejstva desantnog odeljenja Žandarmerije, koje je imalo zadatak da je u najvećoj brzini napusti vozilo, razvije se u strelce i uništi desetak meta koje su imitrale neprijateljske vatrene pozicije.Na kraju je demonstrirano i dejstvo ručne termobarične bombe.
Lazar 3 je višenamensko oklopno vozilo koje pripada porodici oklopnih vozila Lazar, namenjeno za izvršavanje različitih vrsta zadataka. Za razliku od svojih prethodnika Lazar 1 i Lazar 2, Lazar 3 poseduje daleko bolje karakteristike u svim segmentima. Osmišljen je u kompaniji “Jugoimport-SDPR” u Velikoj Plani.
Konstrukcija
Pogonska grupa od svih osam točkova 8 x 8 poseduje nezavisno vešanje i obezbeđuju visok stepen mobilnosti vozila. Sve osovine su pogonske dok su prve dve upravljačke.
Vozilo je opremljeno sa 3 periskopa za komandira i vozača, takođe poseduje bočna vrata koja služe za ulazak i izlazak vozača i komandira,članovi posade u zadnjem delu imaju izlaz u vidu automatske hidraulične rampe, rampa se može aktivirati iz prostora vozača kao i dugmetom u prostoru posade. I vozač i komandir imaju poklopac iznad svojih prostora. Poklopac vozača se zabravljuje u tri položaja od kojih jedan služi za vožnju pri otvorenom poklopcu. Može biti mase od 22 t do 28 tona, u zavisnosti od zadatka, naouružanja i tipa zaštite. Vozilo je opremljeno sistemom produžene mobilnosti koji u slučaju oštećenja guma omogućava nastavak kretanja brzinama do 50 km/h.
Podsistemi vozila
Opremljen je motorom tipa CUMMINS ISM500 500 KS,motor pokreće menjač ALLISION 4500 SP, poseduje sisteme poput:
kočionog sistema, upravljačkog, hidrauličnog električnog. Takođe poseduje ventilaciju, klimatizaciju, ABHO zaštitu.
Može se opremiti dodatnom opremom kao što je: Sistem za automatsko gašenje požara, centralni sistem za naduvavanje guma (CTIS), vitlo 10 t, sistem za internu komunikaciju, video sistem vozila.
Zaštita-Oklop
Poseduje visoko sofisticiranu, modularnu balističku zaštitu. Oklopno telo je izrađeno od pancirnog čelika i obezbeđuje mogućnost ugradnje spall liner-a, za zaštitu od krhotina. Primenjena balistička zaštita daje mogućnost adaptacije nivoa zaštite do nivoa specifičnih potreba korisnika. Obezbeđena je mogućnost primene najsavremenijih tehnologija u oblasti balističke zaštite tokom celokupnog životnog veka vozila. Osnova vozila obezbeđuje dva nivoa zaštite od mina.
Osnovna zaštita
Balistička zaštita sa svih strana vozila (Nivo 3 STANAG 4569).
Balistička zaštita sa prednje strane vozila (Nivo 3+ STANAG 4569).
Protivminska zaštita (Nivoi 3a i 3b STANAG 4569).
Dodatna poboljšana zaštita
Lazar 3 pošto je modularno borbeno vozilo ima tu mogućnost modularne zaštite, odnosno ugranje dodatne poboljšane zaštite na zahtev budućih kupca (korisnika). Unapređene zaštite kao što su:
Balistička zaštita sa svih strana vozila (Nivo 4 STANAG 4569)
Balistička zaštita sa prednje strane vozila (Nivo 5 STANAG 4569)
Naoružanje
Može biti opremljen različitim vrstama naoružanja poput:
Daljinsko upravljive borbene stanice (DUBS) 12,7 mm
Automatskog topa 2A42 30 mm.
Opremljen je sa 4-6 dimna lansera.
Broj članova posade zavisi od zadatka i naoružanja kojim je vozilo opremljeno. Kada vozilo ima DUBS 12,7 mm broj članova posade je 12 (komandir, vozač, nišandžija + 9 članova). U slučaju ugradnje kupole broj članova posade se smanjuje za jedan (komandir, vozač, nišandžija + 8 članova ).
Vozilo takođe poseduje i puškarnice koja omogućavaju da vojnici koji se voze budu u mogućnosti da uz pomoć streljačkog naouružanja reaguju na potencijalne pretnje i pomognu vizuelnim uočavanjem. Puškarnice su zaštićene balističkim staklom.
Kakve avione Srbija počinje da proizvodi, saznajte OVDE.
Izvor: bog-rata.com