U razgovoru, koji je protekao u srdačnoj atmosferi, potvrđeno je da su bilateralni odnosi dve države zasnovani na čvrstom prijateljstvu, istorijski utvrđenoj bliskosti i solidarnosti dva naroda i dve države, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
Republika Srbija, kako se navodi, sa velikom zabrinutošću prati razvoj situacije u istočnom Mediteranu i osuđuje svaku aktivnost koja nije u skladu sa međunarodnim pravom, uključujući i Konvenciju UN-a o pravu mora.
“Republika Srbija podržava suverenitet i teritorijalni integritet Kipra, uključujući i suverena prava Kipra da istražuje i iskorišćava prirodne resurse u svojoj ekskluzivnoj ekonomskoj zoni” – navodi se u saopštenju.
Kako se dodaje, sve ekonomske aktivnosti u ovoj zoni mogu da se sprovode samo uz saglasnost kiparskih vlasti i uz poštovanje međunarodnog prava i Konvencije UN-a o pravu mora.
“Očekuje se od Turske da se ponaša u skladu sa osnovnim principima međunarodnog prava, kako bi se izbegao rast tenzija i pogoršanje bezbednosne situacije u regionu – navodi se u saopštenju.
Takođe se ističe da se Srbija, koja je suočena sa svojim problemima i neophodnošću odbrane nacionalnih interesa, snažno zalaže za dijalog kao jedini mogući mehanizam mirnog rešavanja sporova i, s tim u vezi, ukazuje na "neophodnost uzdržavanja od unilateralnih aktivnosti koje direktno ugrožavaju dijalog i mogućnost postizanja rešenja".
Istinu o “Opijumskom ratu” saznajteOVDE.
Izvor: Tanjug