„Uzmimo, na primer, situaciju oko kompanije `Huavej`. Postoje pokušaji ne da mu se samo suprotstavi, nego i da se bezobzirno prisili da izađe sa globalnog tržišta”, rekao je Putin na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu.
"U nekim krugovima se čak naziva i prvi tehnološki rat naredne digitalne ere."
Vašington već dugo kritikuje "Huavej" i još jednu kinesku tehnološku kompaniju, "ZTE", zbog navodnih veza s kineskom vladom. U maju, kada je eskalirao trgovinski rat između Vašingtona i Pekinga, Trampova administracija je stavila "Huavej" na crnu listu, navodeći zabrinutost za nacionalnu bezbednost.
Putin je dodao da pokušaji monopolizacije novog tehnološkog talasa od strane nekih zemalja, ometaju rešavanje problema globalne nejednakosti i da će dovesti do destabilizacije.
Uprkos "Huaveij"-ovim ponovljenim negiranjima optužbi od strane Vašingtona, vodeće globalne tehnološke kompanije, kao što su "Gugl", "Intel" i "Kvalkom", počele su da raskidaju veze sa kineskom kompanijom kako bi se uskladile sa američkom zabranom. "Huavej" je već podneo zahtev američkom sudu da ukine zabranu njegovih proizvoda, saopštivši da je pogođen „kršenjima propisanog postupka“.
Krstaški rat Vašingtona protiv kineske firme dolazi u vreme kada su dve najveće svetske ekonomije upletene u uzavreli trgovinski spor, što je rezultiralo carinama na uvoz u milijardama dolara. U najnovijoj eskalaciji, SAD su povećale carine na 25 posto na kinesku robu vrednu 200 milijardi dolara, a Kina je uzvratila carinama u visini od 25 posto na 5.000 američkih proizvoda u vrednosti od 60 milijardi dolara.
Amerikanci izbacili Tursku iz programa aviona F-35, više o tome OVDE.
Izvor: vostok.rs