Rusija je u kratkoročnoj vremenskoj perspektivi opasnija po egzistencijalnu bezbednost SAD, u odnosu na Narodnu Republiku Kinu- rekao je direktor vojno-obaveštajne komande Ministarstva odbrane SAD general-lajtant Robert Ešli. On je svoju procenu izneo ne redovnom forumu bezbednosti, koji se svake godine održava u gradu Aspena (Savezna država Kolorado).
Američki general je tom prilikom ukazao na potencijalnu nepredvidljivost Moskve, ukoliko se nađe „priterana uza zid“. U vezi sa tim on je upozorio na snažan nuklearni kapacitet koju poseduje ruska armija- prenosi internet portal Izvestija.
„Nekoliko hiljada nuklearnih bojevih glava je potencijal koji stvara realnu egzistencijalnu opasnost. Kinezi su sa druge strane lideri na ekonomskom planu. To je nešto što predstavlja problem u dugoročnijoj perspektivi“- kategoričan je američki general.
Dva dana ranije, novi ministar odbrane SAD Mark Esper je prilikom obraćanja u zgradi američkog senata istakao, da su SAD sa svojim saveznicima iz NATO spremni da „efikasno odbiju rusku agresiju“.On je detaljno obrazložio najvažnije „preteće“ elemente, koji su po njegovom mišljenju, najopasniji po bezbednost SAD. Inače na spisku koji je predstavio Esper, osim Rusije se nalaze NR Kina, Iran i Severna Koreja, sa tim da je prvi čovek američkog Ministarstva odbrane ipak posebno akcentovao „rusku pretnju“.
Esper smatra da u sajber polju već uveliko traje rat između Moskve i Vašingtona. Prema njegovom mišljenju ruska strana se u okviru „sajber borbenih dejstava“ koncentriše na industrijsku špijunažu, pokušavajući da se domogne američke vojne tehnologije.
Događaji se odvijaju takvim tempom da je sadašnji američki ministar odbrane Rusiju nazvao „strateškim neprijateljem“. On je uveren da je zona potencijalne konfrontacije već detektovana u području oko Arktika, u Africi i Južnoj Americi.
Novopostavljeni ministar odbrane SAD ubraja i Ukrajinu kao važan deo ovog sukoba. On se zalaže za aktivniju vojnu podršku Ukrajini, koja bi se realizovala u dužem vremenskom periodu. Esper je tom prilikom istakao da SAD i njihovi partneri u ovom času poseduju dovoljan broj sredstava, sa kojim se efikasno mogu suprotstaviti „ruskoj agresiji“.
Vojni analitar Dejvid Eks koji piše za poznati internet portal The National Interest, pozvao je SAD da ne dozvole partnerstvo Rusije i Kine u sferi proizvodnje atomskih ledolomaca.Ekspert je upozorio, da bi Kina ovu saradnju mogla da iskoristi za ovladavanje tehnologjom izrade nuklaernih pogonskih blokova (reaktori), koji bi se primenili prilikom izgradnje budućih kineskih nosača aviona. U ovom momentu Kinezi poseduju dva nosača aviona koji koriste konvencionalne pogonske turbine, a ubrzano grade i treći.
Prema mišljenju kineskih vojnih eksperata, njihovoj ratnoj mornarici je neophodan projekat velikog nosača aviona na nuklearni pogon, koji će biti konkurentan na morima i okeanima. Kineski vojni stručnjaci se slažu sa ocenama da Kina još nije dovoljno jaka u polju nuklearne minijaturizacije, i da na tom planu mnogo toga može da nauči od Rusije.
Kineski internet mediji Sohu je prošlog meseca objavio materijal, u kome tvrdi da ceo svet počinje ozbiljno da sumnja u vojnu moć SAD kao prve planetarne sile, usled eksplozivnog prodora ruske vojne nauke u sferi razvoja hiperzvučnog oružja.“Iako je Vašington prvi počeo razvoj hipersoničnih raketa (još krajem prošlog veka) oni u svom programu nisu postigli mnogo uspeha“, navodi se u članku.Kako tvrde kineski novinari, Rusija je u u ovom momentu pretekla SAD i sprema se da usvoji u naoružanje sisteme koji koriste hiperzvučnu tehnologiju.Sa druge stane, američka vojska se može nadati prvim rezultatima tek za 3-4 godine.
Sohu je istakao najreprezentativnije primere ruske vojne industrije kada je u pitanju hiperzvučna tehnologija. To je bojevi blok strategijskog raketnog sistema „Avangard“ koji je praktično nezaustavljiv za sve tipove protivraketne odbrane, ali i operativno-taktička raketa „Cirkon“ koja se takođe odlikuje hiperzvučnom brzinom, ali i manevarskim sposobnostima.
Početkom jula u Singapuru je održan veliki Azijski bezbednosni samit „Šangri La-Dialog“. Radi se tradicionalnom forumu bezbednosti, koji se svake godine održava u organizaciji nezavisnog analitičkog centra – Međunarodnog instituta strateških istraživanja (IISS).
Odlazeći američki ministar odbrane Patrik Šanahan, koje se od 1.januara 2019.godine nalazio na tom mestu, održao je tom prilikom duži govor. On je u svom izlaganju nebrojeno puta spomenuo Kinu. Analitičari koji su pomno pratili njegov govor, ustanovili sz da je Šanahan u proseku dva puta spominjao reč „Kina“ u toku jednog minuta za vreme njegovog efektivnog izlaganja. Istovremeno se u sadržaju njegovog govora mogla prepoznati neskrivena zavist, ogorčenje, netrpeljivost prema svom glavnom geopolitičkom takmacu, ali i osećaj uvažavanja i respekta Kine kao države.
Prvi čovek Pentagona je tokom održavanja ovog foruma zvanično predstavio novu američku strategiju za područje Indo-Pacifičkog regiona. Kao glavne pretnje i izazove u ovom regionu, Šalahan je označio NR Kinu, koja je prema timu američkih stratega koji su izradili ovaj dokument, glavna revizionistička sila u ovom delu sveta.
Sa druge strane, Rusija i Kina su pozvale sve učesnike skupa da bezuslovno poštuju odredbe Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja, kao i da se on još više ojača. Ovaj poziv je upućen državama koje poseduju atomsko naoružanje, uz apel da se uzdrže od ponovnog obnavljanja „hladnog rata“. Moskva i Peking su takođe imale zajednički stav i po pitanju povlačenja nuklaernog arsenala iz trećih zemalja.
Rusija završila prvu fazu isporuke S-400 Turskoj. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: bog-rata.com