Prvi brod sa S-400 krenuo je iz ruske baltičke luke Ust-Luga, a biće potrebna još dva. Oba će krenuti – jedan za drugim, sa minimalnom pauzom – već narednih dana.
Kina je svoj prvi puk S-400 dobila u proleće prošle godine. Brod iz Ust-Luge krenuo je dan nakon što su ruski i kineski strateški avioni obavili prvo zajedničko patroliranje.
Moskva je u tu nebesku patrolu uključila dva svoja strateška bombardera Tu-95ms, a Peking – dva svoja „strateška“ «Hun-6k». Zajedno su leteli iznad akvatorija Japanskog i Istočnog Kineskog mora. Ne povređujući ničiji vazdušni prostor.
Vojni vrh Rusije je objavio da je to unapred planirani segment vojne saradnje dve zemlje i da nije uperen ni protiv koga.
Uprkos tome je Generalštab u Seulu optužio Rusiju da jedan njen Tu-95MS dva puta zalazio u južnokorejski vazdušni prostor.
Moskva je tu optužbu odbacila i saopštila da su južnokorejski lovci neprofesionalno „presecali kurs“ ruskih aviona i time ugrožavali njihovu bezbednost.
Rusi i Kinezi ne kriju da rade na podizanju nivoa saradnje i koordinacije dejstava svojih oružanih snaga i da žele da prošire mogućnosti „izvođenja zajedničkih dejstava“.
Moskva je posebno naglasila da je zajedničko patroliranje bilo „i u funkciji jačanja globalne strateške stabilnosti“.
Let `patroldžija` usmeravali su ruski i kineski `leteći radari`.
Nervozno je odreagovao i Japan, a sa komentarom su se oglasile i SAD.
Za sve tri zemlje je objedinjavanje vojnih potencijala Rusije i Kine – košmarni san.
Moskovski vojni ekspert Vasilij Kašin naglašava: „Rusija i Kina ne planiraju da zaključuju vojni pakt, ali karakter njihovih odnosa u celini odgovara onome što se obično događa među saveznicima. Zajedničko patroliranje moglo je da bude izviđačka misija, ali i uvežbavanje izvođenja mogućih raketnih udara“.
Nećete verovati koja zemlja ima najjače vazduhoplovstvo u regionu. Pročitajte OVDE koja.
Izvor: fakti. org