Procene se odnose samo na građevinske objekte i urađene su u svrhu osiguranja imovine i zaposlenih u Skupštini - poslanika i stručnih službi. Osim toga, izvedena je i "računica" za sve što se u zgradama parlamenta nalazi.
Prema podacima iz Narodne skupštine, oprema bez računara vredi 464.970.370,56 dinara. Od toga na kancelarijsku opremu otpada 183.125.612,56 dinara, a na fotokopir aparate i slične uređaje 199.941.917,61. Kompjuteri su procenjeni na 197.907.582,55 dinara.
Skupština je riznica knjiga, slika i umetničkih dela, komada nameštaja. Parlament ima nesvakidašnju biblioteku sa retkim primercima. Umetnine su smešetene u holu, hodnicima, ali i u kabinetima i poslaničkim klubovima. Nameštaj sa duborezom urađen je od slavonske hrastovine i orahovine, a presvučen kožom, crvene, zelene, plave i braon boje. Sačuvano je i više od 600 komada originalnih svetiljki, a najupečatljiviji je luster od pozlaćene bronze.
Prema proceni, knjige, vajarski i slikarski radovi vredni su 81.902.810,39 dinara.
Stakla na prozorima na Trgu Nikole Pašića osigurana su na pola miliona dinara. Ista suma važi i za zgradu u Kralja Milana. Vrednost vitraža je 150.000 dinara.
Inače, svi radovi na zgradi ispred koje su prepoznatljivi "Konji vrani" moraju da budu prijavljeni Zavodu za zaštitu spomenika kulture. Sve popravke moraju da budu u skladu sa originalnim izgledom.
Polise i za zaposlene
Skupština Srbije osiguraće i zaposlene u slučaju povrede na radu ili nekih drugih nezgoda. Na spisku je 700 ljudi, poslanika, članova stručnih službi... Osiguravajuće kuće imale su rok do 24. jula da pošalju ponude. Polisa osiguranja za skupštinske objekte obnavlja se svake godine, procena vrednosti imovine radi se svakog poslednjeg dana u godini.
Pročitajte OVDE kako se političari izvlače iz krivičnih postupaka.
Izvor: novosti. rs