Za razliku od standardnih modela ovih vozila, modernizovana varijanta BTR-82AT se odlikuje povećanim paketom oklopne zaštite, koja se sastoji od dopunskog kompleta čeličnih ploča i specijalnih protivkumulativnih rešetki.
Dopunske oklopne ploče značajno povećavaju otpornost vozila na municiju ispaljenu iz teških mitraljeza, kao što je to na primer M2. „Utjos“ i sl. Protivkumulativne rešetke su efikasne protiv projektila ispaljenih iz ručnih raketnih bacača i bestrzajnih topova (RPG-7, SPG-9)- prenosi internet portal RG.
Oklopni transporter je dobio novi kombinovani dvokanalni nišan sa vertikalnom stabilizacijom i laserskim daljinomerom. Ova oprema omogućava nišandžiji da efikasnije upotrebljava automatski top 2A72 u kal.30mm u kombinaciji sa PKTM, u dnevnim i noćnim uslovima (termovizija).Ova oprema omogućava da se neprijateljski cilj uoči u veoma složenim meteo-uslovima (jaka kiša, niska oblačnost).
Automatski top 2A72 predstavlja oružje visoke balistike kojeg su konstruisali čuveni inženjeri Arkadij Šipunov i Vasilij Grjazev. NJegova osnovna namena je borba protiv žive sile neprijatelja, ali i lakooklopljenih borbenih ciljeva, kao i niskoletećih vazdušnih objekata. Top koristi standardne granate 30×165 mm koje je upotrebljavao i njegov prethodnik 2A42. Osnovna razlika u odnosu na automatski top 2A42 je daleko kvalitetnije rešenje trzaja topa, prilikom dejstva u automatskom režimu paljbe. Ovo omogućava integraciju ovog topa i na lakše borbene platforme kao što je npr. BTR-82A (oklopni transporter na točkovima), zatim oklopni automobil „Tigr-M“, konačno i „Uran-9“ itd. Maksimalna brzina paljbe automatskog topa 2A72 je oko 300 granata u minuti.
Energija granate omogućava efektivnu borbu protiv žive sile neprijatelja na daljinama i do 4000 metara, kao i lakooklopljene borbene tehnike do 2000 metara. Pancirna potkalibarna granata „Kerner“ u kal. 30h165 mm može da probije homogenu čeličnu ploču debljine 30 mm koja je naslonjena pod uglom od 60 stepeni, sa daljine od 1000 metara.
Na kupoli se nalazi i nosač za integraciju transportno-lansirnih kontejnera za protivtenkovski vođeni sistem „Kornet“. Na ovaj način se znatno povećava vatrena moć verzija BTR-82AT za borbu protiv praktično svih oklopnih ciljeva koje neprijatelj može da upotrebi.
Borbena posada se sastoji od 9-10 vojnika. Snaga dizel motora koji pokreće transporter je 300 konjskih snaga. Maksimalna brzina na putu je do 80 km/čas. Ukupna težina BTR-82AT dostiže 17,250kg.
Dva heroja Rusije i sedam kapetana poginulo u istraživačkoj podmornici. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: bog-rata.com