Iakona je pokazao detalje etničkog čišćenja Srba na području KiM, a koje je započelo 1999. godine, kada je NATO sa UN preuzeo kontrolu nad Kosovom.
Od tada, sa područja južne srpske pokrajine, proterano je 250.000 Srba, zbog toga jer su Srbi.
Srpske kuće su spaljene, posedi devastirani, pravoslavne crkve uništene, a pošteđene nisu bile ni one najstarije i najvrednije. Pravoslavna groblja su oskrnavljena i prekopana, rušena su čitava naselja samo da bi se Srbi, koji na tom području žive vekovima, sprečili da se ikada vrate.
U svom filmu, Iakona navodi i umešanost Ramuša Haradinaja, koga svedoci optužuju da je naredio i fizički učestvovao u ubistvu 30 osoba čiji su ostaci pronađeni u jezeru. On navodi da su sve osobe bile civili i da je najveći broj žrtava srpskog porekla, a da su neki od njih bili Romi. Između ostalog on je posetio i kuću za koju navodi da je u vlasništvu porodice Haradinaj, u kojoj su, prema svedočenjima, žrtve mučene i ispitivane.
Deo filma posvećen je i intervjuu sa Dautom Haradinajem, bratom Ramuša Haradinaja, koga autor pita o svedocima i pretanjama kojima su bili izloženi, kao i pritiscima zbog kojih su se povukli.
- Ne znam, to je deo sudskog procesa, ja samo znam da je on iz svake sudske rasprave izašao kao pobednik - rekao je Daut Haradinaj.
Kosovo postalo mala Kolumbija
Autor otkriva i opsežnu trgovinu drogom i oružjem, a čak 80 procenata heroina u Evropu dolazi upravo putem koji se proteže od Kosova preko Severne Makedonije, Bugarske, Turske sve do Avganistana.
Brojevi su zapanjujući, čak 80 odsto droga proizvedenih u Avganistanu na putu ka Evropi prolazi kroz "oslobođeno" Kosovo. On se bavi i bogatstvom koje je stečeno od trgovine drogom, što je članove albanske mafije učinilo moćnima kako kod kuće, tako i u inostranstvu. Tako, navodi autor, oni mogu da potkupljuju političke stranke koje se sada nalaze na čelu tzv. Kosova.
Autor filma osvrnuo se i na proizvodnju i dristribuciju lekova koja se odvijala, kako je naveo, ispred vojnika NATO-a i UN-a, kao i međunarodne zajednice, koja nije činila gotovo ništa da se tako nešto zaustavi.
Ko je Rikardo Iakona?
Rikardo Iakona je italijanski novinari i tv voditelj, nakon diplomiranja na Univeritetu u Bolonji radio je kao pomoćnik reditelja na televizijskim i filmskim projektima. Godine 1987. Počeo je da radi za televiziju “RAI Tre” na kojoj je i prikazan veliki broj njegovih dokumentaraca.
Istraživački projekti Rikarda Iakona su uglavnom društveno angažovani koje karakteriše i snažan lični doživljaj i stav. NJegove reportaže se definišu kao “emotivni izveštaji”.
Jedan od njegovih najuspešnijih projekata je film Hleb i politika, koji je emitovan u tri nastavka, a opisuje politiku novog milenijuma u tri različita konteksta - grad, region i parlament.
Pripremajući ovaj film Iakona je prešao nekoliko teritorija: Srbiju, njenu južnu pokrajinu Kosovo i Metohiju, Severnu Makedoniju, Tursku i Avganistan.
Haradinaj hoće da raspusti skupštinu i raspiše izbore! Više o tome OVDE.
Izvor: Telegraf