Dronovi su potpuno naoružani, a identifikovani su kao Ving Lung 2, moćne bespilotne letelice kineske proizvodnje sa autonomijom od čak 20 sati.
Zalivska kraljevina je bila jedan od prvih kupaca ovih BPL još 2017. godine. Ving Lung 2 može da nosi do 12 navođenih raketa vazduh-zemlja, a čini se da ovaj na fotografiji nosi 8 LJ-7 projektila.
Wing Loong II can carry:
— ColdHands (@mztheon) October 11, 2018
1. Bombs
2. Air-to-surface missiles.
3. 480kg of munitions.
Can fly for around 20 hours and has a max speed of 370 km per hour. It is also integrated with day and infrared cameras and sensors to collect surveillance and targeting data. pic.twitter.com/gFz5TL9N92
LJ-7 je izvozna verzija poluaktivne laserski navođene rakete HJ-10. Raketa ima domet od 10 kilometara, i dovoljno eksplozivno punjenje da probije oklop od 1400 mm.
...UAE' Wing Loong over Libya ? pic.twitter.com/SlhzbPn669
— Harry Boone (@towersight) July 1, 2019
Prošlog aprila su snage Vlade nacionalnog jedinstva optužile UAE da su ih gađali raketama LJ-7, ali te tvrdnje nisu potvrđene.
Vojska Ujedinjenih Arapskih Emirata ima jako prisustvo u vojnoj bazi Al-Kadim na zapadu Libije. Izveštaj čuvenog DŽejnsa je otkrio da je u bazi smešteno šest IOMAX AT-802i lakih jurišnih aviona, dva helikoptera UH-60 Crni Soko i najmanje dva Ving-Lunga 2.
Rapports #GNA à propos de frappes aériennes de drones #UAE provenant sûrement de la base aérienne d'al Khadim (#Marj). Nouvelle escalade, une attaque directe d'une puissance étrangère. #Libyepic.twitter.com/r863mhl0z6
— Strategic News (@StrategicNews1) April 20, 2019
Još uvek nije jasno da li je Ving Lung sa Bunove fotografije deo Libijske nacionalne armije ili njime upravlja direktno vojska UAE, ali ostaje činjenica da ovo oružje lako može promeniti odnos snaga u Libiji.
Već je pisano o turskim Bajraktarima koje je Erdogan poslao VNJ, ali je razlika izbeđu turskih letelica i Ving Lunga velika. Dok je Bajraktar samo izviđački dron koji može nositi ograničeno naoružanje, “kineski zmaj” je dron-ubica u svakom smislu te reči.
Iako Emirati nisu zvanično podržali Haftara, za sada postoje jake indicije da stoje iza njega, a poslenja ofanziva VNJ na Garijan je možda podstakla bogatu zalivsku kraljevinu da preuzme malo aktivniju ulogu u Libiji.
Pročitajte OVDE kako to Kinezi osvajaju Afriku.
Izvor: Informer