Kako se saznaje, reč je o jednom od najsavremenijih vojnih katamarana (brodovi koji čine dva spojena pramca), koji je osposobljen za delovanje i u napadu i u odbrani.
- Kineska industrija ratnih brodova dostiže ekspanziju i mi ćemo tu činjenicu iskoristiti kroz nabavku modernih naoružanih plovila, ali, naravno, u skladu sa potrebama Srbije. Naša zemlja nema more, ali ima velike i plovne reke, pa je veoma značajno da se ovaj segment odbrane dodatno poboljša i razvije. Vojno-tehnička saradnja koja je potpisana u septembru prošle godine prilikom posete predsednika Vučića Pekingu, između ostalog, ostavriće se i u kupovini moćnog broda tajp 022 haubej – navodi izvor jednog beogradskog lista.
Rečni štit
Prema njegovim rečima, Srbiji je važno da se dodatno obezbedi s obzirom na to da se u rečnom pojasu graniči sa zemljama NATO (Hrvatsko, Bugarskom i Rumunijom).
- S druge strane, imali smo razvijenu ratnu mornaricu nekada iz vremena Jugoslavije postojala je dobra tradicija i kadrovi, pa i neki proizvodni kapaciteti koji bi mogli da budu brzo obnovljeni – zaključuje izvor.
Penzionisani oficir Veselin Šljivančanin kaže da je odluka državnog i vojnog rukovodstva da kupe ova plovila od suštinskog značaja za vraćanje Vojske Srbije u zavidan stepen borbene gotovosti.
- Sigurno su nam potrebni laki specijalni čamci jer znamo da su nam već rušeni mostovi i putevi, a protiv neprijatelja u okruženju moramo da budemo spremni. Imamo dosta plovnih reka, a to naoružanje potrebno nam je i u mirnodopskim prilikama. Ne trebaju nam da bismo osvajali tuđe već da branimo svoje u punom kapacitetu. Verujem da ta saradnja neće biti jednosmerna, već će i Kinezi kupovati od nas savremenen artiljerijake sisteme – tvrdi Šljivančanin.
Da li Vučić nosi pancir saznajte OVDE.
Izvor: Srpski telegraf