Misi je prisustvovao i Ismet Hajrulahu, direktor prištinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, a vest je prenelo glasilo rimokatoličke biskupije iz Prištine.
Eparhija Raško-prizrenska navela je u saopštenju da je duboko razočarana ovim očiglednim "činom zloupotrebe duhovne i kulturne baštine SPC" i to na lokalitetu koji su osnovali i gradili srednjovekovni srpski vladari, što je, kako se navodi, zabeleženo u brojnoj stručnoj i istorijskoj literaturi, kako domaćoj tako i stranoj.
Kako se ocenjuje u saopštenju, "služenjem mise na temeljima pravoslavnog hrama rimokatolička Biskupija kosovska ozbiljno narušava do sada prilično korektne međuverske odnose na Kosovu i Metohiji i politizuje baštinu SPC koja je Ahtisarijevim planom upravo na predlog naše Crkve uključena u specijalnu zaštićenu zonu uz saglasnost predstavnika kosovskih Albanaca".
This is not #GameOfThrones set, this is #Kosovo#KosovoIsBeautifulpic.twitter.com/OTPcZwoPkT
— Vlora Çitaku (@vloracitaku) June 5, 2019
Eparhija navodi i da će od nadležnih međunarodnih i lokalnih institucija tražiti zaštitu lokacije hrama Svetog Nikole od daljih zloupotreba, među kojima je i nedavno podizanje stubova koje je urađeno bez stručne ekspertize i bez saglasnosti SPC.
Eparhija podseća i da je već je ranije izrazila ozbiljnu zabrinutost i protestovala kod nadležnih organa zbog neovlašćenih radova prištinskog ministarstva kulture na ovom srednjovekovnom pravoslavnom lokalitetu koji se nalazi u okviru specijalne zaštićene zone Novo Brdo i gde su svi radovi zabranjeni bez saglasnosti SPC.
Posle katoličke mise, danas je na tom mestu pravoslavni sveštenik svetio vodicu.
Priština tvrdi da ostaci najznačajnijeg novobrdskog crkvenog objekta, sabornog pravoslavnog hrama Svetog Nikole, predstavljaju ostatke rimokatoličke crkve.
Podsetimo, svojatanje srpskog kulturnog nasleđa pokušala je i ambasadorka tzv. Kosova u SAD Vljora Čitaku koja je upravo srednjovekovno utvrđenje Novo Brdo predstavila kao albansko.
Pročitajte OVDE nove detalje iz Haradinajevog dosijea.
Izvor: Tanjug