Najnovije

Kakav bi mogao biti odgovor Rusije na američko testiranje zabranjenih raketa?

Rusija je saopštila da neće sedeti skrštenih ruku nakon što su SAD testirale raketu koja je zabranjena Sporazumom o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa. Kao odgovor, Moskva ima keca u rukavu i neće trebati da ulazi u trku naoružanjem u stilu Hladnog rata, navode vojni analitičari za RT.

Kalibar (Foto: Ria)

Vašington koji više nije vezan ključnim Sporazumom, nakon što ga je jednostrano napustio, nedavno je testirao kopnenu verziju svoje krstareće rakete "Tomahavk".

U petak je predsednik Vladimir Putin rekao da se ne zalaže za sveopštu trku u naoružanju, ali je naredio vojsci da proceni i pronađe recipročne odgovore. Stoga, šta Rusija onda verovatno ima na raspolaganju kako bi se suprotstavila novonastaloj pretnji?

Viktor Murahovski, vojni analitičar i oficir u penziji, podseća da je postoji niz oružja čije su sposobnosti namerno smanjene da bi se ispunili zahtevi iz Sporazuma, a kojim su zabranjene rakete dometa od 500 do 1000 km (kratkog dometa) i od 1.000 do 5.500 km (srednjeg dometa).

„Postojeći ruski sistem `Iskander`, koji koriste raketne snage naših kopnenih trupa, imao je ograničenje dometa [prema Sporazumu]“, rekao je on za RT. NJegov domet je „veštački smanjen na ispod 500 km, odnosno na 480 km, da budemo precizniji. Sada, kada nestanu prepreke, ništa ne sprečava naše dizajnere oružja da ožive svoje tehnološke osnove“.

To bi u suštini značilo da se domet projektila može povećati.

Mihail Hodarenok, penzionisani pukovnik snaga PVO, kaže da bi Rusija takođe mogla da pokuša da obnovi taktičke raketne jedinice koje su se ranije rasformirale u okviru Sporazuma.

"Na primer, biće postavljeno nekoliko raketnih brigada naoružanih krstarećim raketama na kopnu i cela stvar neće premašiti postojeći vojni budžet", kaže Hodanerok.

Vojni ekspert takođe veruje da bi Moskva uskoro mogla da izbaci krstareće rakete slične "Tomahavku". Najvjerovatniji kandidat je pomorska raketa "Kalibar-NK", koja se već koristila u borbi protiv terorista u Siriji.

„Pored toga Rusija će u bliskoj budućnosti obelodaniti o novom raketnom sistemu sa krstarećim raketama kopnenog baziranja“, dodaje Hodanerok.

Druga opcija bi mogao biti sistem "Klub", koji je prvenstveno napravljen kao brodski kontejner, a koji se može postaviti na kamion, voz ili brod i da se neprimetno preveze. Kao i Iskander, njegov domet je smanjen na 300 km, a njegova nosivost na 500 kg zbog ograničenja iz Sporazuma, rekao je Murahovski za RT.

Kombinovanje modernog naoružanja i nekih dokazanih tehnologija takođe može pomoći. Ovde, rekao je Murahovski, možemo se podsetiti na primer kako se Rusija suprotstavila povlačenju SAD-a iz Sporazuma o antibalističkim raketama 2002. godine.

Moskva je dizajnirala i usvojila jedinstveni hiperzvučni borbeni sistem "Avangard", a koji je „postavljen na staromodnu sovjetsku raketu, UR-100 [takođe poznatu kao RS-18A]“.

To rešenje omogućilo je Rusiji da „resetuje sve napore SAD-a uložene u balističke raketne sisteme kao što su THAAD ili Edžis“, a odnos između ruskih i američkih ulaganja bio je 1: 1000, rekao je Murahovski.

Pročitajte OVDE šta je za Dojče Vele nemoguća misija.

Izvor: vostok. rs

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA