Prema njegovim rečima, Nacionalnim biroom za borbu protiv korupcije Ukrajine (NABU), koji je formiran kao „nezavisno telo“ u okviru obećanih reformi nakon Evromajdana, zapravo je upravljano iz Sjedinjenih Američkih Država i on je korišćen za pritisak na ukrajinske vlasti da donesu potrebne odluke.
„Oni su imali nadzornicu iz FBI, koja je sedela u američkoj ambasadi. Ona se zove Karen Grinvej. NJu je direktno kontrolisao američki Stejt department, a ona je direktno kontrolisala NABU preko američke ambasade“, rekao je Oniščenko.
On je dodao i da su Amerikanci prikupljali inkriminirajuće dokaze protiv Porošenka, da bi i dalje mogli njime da manipulišu u slučaju njegovog ponovnog izbora.
„Porošenko jednostavno izvršava volju određenih ljudi u Americi koji su zadovoljni svime, njegovom spoljnom politikom, za šta mu daju povlastice, a na korupcijske šeme iz tog perioda jednostavno su zatvarali oči“, rekao je poslanik.
On je istakao i da su Sjedinjene Američke Države težile da oslabe Rusiju, pa su bile zainteresovane za nastavak vojnih operacija u Donbasu i za neispunjavanje Minskih sporazuma.
„Zadatak Sjedinjenih Američkih Država je da oslabe Rusiju, to jest, rat koji se u Ukrajini vodi od 2014. godine im je bio od koristi. Bilo je korisno i za Ameriku i za Porošenka: da je on podržava, da ne sedaju za pregovarački sto“, objasnio je Oniščenko.
U Ukrajini je, nakon izbora 2019. godine, promenjen predsednik. Centralna izborna komisija je 30. aprila zvanično priznala Vladimira Zelenskog za pobednika predsedničkih izbora. U drugom krugu njega je podržalo 73,22 odsto birača, a njegovog protivnika Porošenka 24,45 odsto.
Pročitajte OVDE zašto će poludeti u Briselu.
Izvor: rs.sputniknews. com