Ako se time budu bavili, onda bi se na češljanju morali naći gotovo svi projekti finansirani iz kase organizacije bivše prve dame Srbije za koju se procenjuje da je imala 10 miliona evra jer postoje indicije da je od dobročinstva napravljen unosan biznis. Ovo tim pre što su vlasnici firmi, Boban Banković i Dragan Kojović bliski prijatelji porodice Nikolić. Tako je stvoren čudan krug na osnovu koga se može sumnjati da je deo novca, umesto na gradilištima, završio u nečijim džepovima.
Čijim, zvanično se ne zna, ali se posle bruke oko izgradnje Centra za matične ćelije u Kragujevcu, radnici firme "Banković" koji su bili izvođači radova, za "Blic" tvrde da je reč o džepovima porodice Nikolić. Zbog njih je navodno firma "Jezero", koja je bila podizvođač na ovom projektu, pustila menice za naduvane poslove vredne blizu milion evra, čime je blokirala račun i zaustavila radove na ovom izuzetnom projektu, čiji je donator bila i Fondacija Dragice Nikolić.
Bivši radnici "Bankovića" koji su dobili otkaz zbog ove situacije tvrde se da nakon silaska sa funkcije Tomislava Nikolića smanjuje i broj donatora fondacije njegove supruge, pa se na sve načine pokušava da izvuče novac.
- Presušile su pare u kasi Fondacije Dragice Nikolić, pa i poslovi od kojih može da se dobro zaradi, pa zato i puca dugogodišnja saradnja. Mi smo žrtve tog procesa i Centar za matične ćelije u okviru koga je trebalo da bude i Institut za vantelesnu oplodnju, čiji je donator bivša prva dama. Bojim se da sve ovo ukazuje da je kraj "burazerskih" aranžmana koji su cvetali u Kragujevcu. Tamo je bila oaza za njih i zbog Radomira Nikolića, koji je prvi čovek grada. Kula je počela da se ruši jer nema više para - navode sagovornici.
A dok je para bilo, šema je funkcionisala tako što se kao izvođač radova na projektima koje je finansirala Fondacija pojavljuje građevinska firma "Banković" iz Crne Trave, koja angažuje "Jezero" kao podizvođača. Obe firme su naravno donatori organizacije bivše prve dame. Taj tandem je izgradio "Kreativni park" u Kragujevcu, čija je ukupna cena gradnje, navodno, iznosila 500.000 evra. Park se godinu dana nakon radova skoro potpuno raspao, pa je Kragujevac morao da raspiše javnu nabavku za rekonstrukciju i opet plati ove poslove.
Preduzeća "Banković" i "Jezero" su u Kragujevcu opet novcem Fondacije radila na izgradnji ambulante u Šumaricama, za šta je izdvojeno 22,5 miliona dinara, kao i obnovu porodilišta KC "Kragujevac" u vrednosti od 1,5 miliona evra. NJihovo partnerstvo je nastavljeno i kod gradnje stanova za mlade naučnike u Kragujevcu, gde im je pomogao Radomir Nikolić da dobiju ovaj vredan posao, međutim taj dil je prekinula Vlada Srbije.
Stručnjaci tvrde da ima mnogo elemenata koje bi nadležni državni organi trebalo da preispitaju oko poslova i finansiranja Fondacije Dragice Nikolić. Ovo tim pre što je pre dve godine samo u jednom slučaju iz Fondacije izvučeno oko pola miliona evra, i to pošto je jedan od izvođača radova prijavio policiji da mu je traženo da deo novca koji je dobio za radove vrati Fondaciji u kešu.
Vlada: Bio nam je potreban sposoban izvođač
Iz Vlade Srbije nisu hteli zvanično da komentarišu razloge promene izvođača radova na izgradnji stanova za mlade naučnike, ali nezvanično kažu da nisu bili zadovoljni uslugama izvođača.
- Reč je o projektu koji ima nekoliko faza koje su vezane za rokove i zato se mora naći izvođač koji je sposoban da to uradi - kratko nam je rečeno u Vladi.
Građevinci bez komentara
"Blic" je pokušao da čuje i stav predstavnika kompanije "Banković", ali oni nisu odgovorili na mejl. Ništa pričljiviji nije bio ni Dragan Kojović, vlasnik kompanije "Jezero", koji je negirao da je blokirao račun "Bankovića", ali i povezanost sa porodicom Nikolić.
- Ne želim to da komentarišem, a što se tiče Bobana Bankovića, nisam ga dugo video - rekao je Kojović.
Pročitajte OVDE sve detalje o bahaćenju Nikolića.
Izvor: Blic