Najnovije

PRETI NAM NOVA SVETSKA EKONOMSKA KRIZA! Upozorenja stižu sa svih strana, ali velike sile nemaju plan za spas

Kada je 2008. zapadni svet zadesila najveća finansijska kriza u poslednjih 80 godina, turbulencije su dočekale političare i centralne banke potpuno nespremne. Navrat-nanos su uvođene mere za spasavanje situacije, preduzeća podržavljena, a banke prinudno fuzionisane. Ministri finansija G7 zaglavili su se u nekoj vrsti trajne telefonske veze, centralne banke na svim kontinentima snizile su referentne kamate, a šefovi vlada G20 sastali su se na samitu u Vašingtonu povodom krize.

G 7 (Foto: elysee.fr)

Mada su na kraju bar donekle uskladili programe za stabilizaciju i naložili razradu novih bankarskih propisa, privreda je, pre svega u SAD i Nemačkoj, zabeležila dramatičan pad.

U 2020. mogla bi da se dogodi sledeća velika ekonomska kriza, ali ovoga puta svi već mesecima znaju za opasnost. Ukoliko bi zaista nastupila kriza, bila bi to kriza s verovatno najdužim periodom upozorenja u istoriji, takoreći najavljena recesija - usporeni, dobrovoljni silazak u zmijsku jazbinu, piše "Zidojče cajtung".

Iako bi se očekivalo da bi velike ekonomske sile zbog toga trebalo da budu bolje pripremljene nego 2008, situacija je upravo suprotna. Lampice upozorenja blešte, ali umesto oko razrade zajedničkih osnovnih recepata za predupređivanje krize, na samitu B7 u Bijaricu uglavnom se sve vrtelo oko samosvesnosti američkog predsednika: ostale kolege lideri zavide mu na ekonomskoj moći njegove zemlje, napisao je Donald Tramp na Tviteru dok je samit još trajao, ali je propustio da spomene da tu moć koristi upravo kako bi demolirao globalni privredni rast, piše "Zidojče cajtung".

List ocenjuje da je upravo Trampova agresivna trgovinska politika izazvala i podsticala trubulencije u svetu. Koji međunarodni koncern još može bilo gde da investira kada je potpuno neizvesno da će zbog naredne Trampove odluke o carinama bilo kakva kalkulacija troškova propasti? Naravno, da postoje i drugi razlozi za krizu - loše upravljanje u nemačkoj automobilskoj industriji, politički haos u Velikoj Britaniji i Italiji i dužina privrednog rasta koji širom sveta i dalje traje, ali jednoga dana mora da prestane. Najveći problem je, međutim, nepredvidljivi predsednik, koji za sebe kaže da je "izabran" i veruje da je iznad osnovnih ekonomskih principa.

Ekonomska situacija u SAD, koja je za sada i dalje solidna, osnovni je argument zbog koga bi Amerikanci na izborima za godinu dana trebalo da ga nagrade novim mandatom, navodi "Zidojče cajtung". Služi se lažima i teorijama zavere kako bi porekao da postoji bilo kakva opasnost, ili odgovornost pripisao drugima: Federalnim rezervama, medijima, Nemcima.

Umesto da bude jedinstvena, Evropa se deli na grupice

Budući da ne može da računa na SAD, kao najveću ekonomsku silu na svetu, Evropa je u predupređivanju recesije upućena na sebe i trebalo bi pod hitno da razradi plan za slučaj krize, ali umesto da se ujedini, raspada se na grupice: Nemačka i Francuska, koje su nekada bile pokretači integracije, sada se ne slažu u glavnim pitanjima, a Velika Britanija i Italija su zaokupljene samouništenjem. Zbog svega toga, situacija je verovatno opasnija nego 2008, kada barem nije bilo sporno da li će velike ekonomske sile biti spremne na saradnju u slučaju krize.

- Niko neće pohrliti u pomoć Nemačkoj ako sklizne u krizu, a pogotovo ne "izabrani" - zaključuje list.

Libanska vojska pucala na izraelske dronove! Više o tome čitajte OVDE.

Izvor: sueddeutschezeitung.de/ Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA