Ozloglašeni pripadnik OVK, koji je zajedno sa devet pripadnika takozvane vojne policije ove organizacije činio najmonstruoznije zločine nad Srbima, nalazi se već nedelju dana u ekstradicionom pritvoru nakon što je po Interpolovoj poternici, koju je Srbija raspisala za njim još 2005. godine, uhapšen u Severnoj Makedoniji. Srbija Morinu traži zbog ratnih zločina u Đakovici, gde su počinjeni monstruozni zločini nad Srbima: ubistva, mučenja, otmice, pljačkanje imovine.
Morini je sud u Skoplju odredio pritvor do 30 dana zbog opasnosti od bekstva, a u međuvremenu je srpsko Ministarstvo pravde uputilo je Skoplju zahtev za njegovo izručenje.
Međutim, o tome odluku donosi Ministarstvo pravde Severne Makedonije, ali i politička situacija u njoj.
Neizvesnost
O tome koliko je još neizvesno njegovo izručenje Srbiji govori i izjava premijera Severne Makedonije Zorana Zaeva, koji je kazao da će ova država poštovati zakonsku proceduru, ističući njihov "prijateljski odnos sa Prištinom".
Kako je kazao, Skoplje je glasalo i za prijem Kosova u Interpol.
- Nadležne institucije odlučuju o pravu na izručenje. Ovo pravo jasno kaže da je on državljanin Kosova i da nije državljanin Srbije, te i da treba da bude pušten iz pritvora i da se ne vrši ekstradicija. To je međunarodno pravo - rekao je Zaev.
Protivljenje
Izručenju Morine protivi se zamenik Zorana Zaeva, zadužen za evropske poslove, Bujar Osmani, koji je ukazao da ulaže lične napore kako bi obezbedio oslobađanje Morine.
Hitno oslobađanje Morine tražili su ambasador tzv. Kosova u Skoplju, Gjergj Dedaj, lider Pokreta "Samoopredeljenje" Albin Kurti, ali i Jetljir Ziberaj, savetnik šefa takozvane kosovske diplomatije Bedžeta Pacolija, koji tvrdi da Morina ne može biti izručen Srbiji.
On je na svom profilu na Fejsbuku napisao da blisko sarađuje sa vlastima Severne Makedonije na ubrzanju procedure oslobadjanja Morine.
- Da budem jasan: ne postoji šansa da bivši borac za slobodu Tomor Morina bude izručen Srbiji. Mi blisko sarađujemo sa vlastima Severne Makedonije diplomatskim i institucionalnim kanalima kako bi se postupak što pre sproveo i Tomor se vratio svojoj porodici - napisao je Ziberaj.
Zahtev Srbije
Međutim, sprske institucije nadaju se da će pravosuđe Severne Makedonije izručiti Srbiji Morinu u što kraćem roku, pre svega zbog dokaza koji jasno ukazuju na njegovu krivicu.
Ministarka pravde Nela Kuburović navodi da je resorno ministarstvo uputilo zvanični zahtev severnomakedonskim vlastima za izručenje Tomora Morine Srbiji.
- Verujemo da će pravosuđe Severne Makedonije, ceneći dokaze koje tužilaštvo ima protiv Morine, a na kraju i principe pravde i poštovanja žrtava, pozitivno odgovoriti na naš zahtev i izručiti Morinu u što kraćem roku. Smatram da žrtve svih gnusnih zločina koji su činjeni od strane pripadnika takozvane OVK zaslužuju privođenje pravdi i procesuiranje svih odgovornih za te zločine - ističe ona.
Ministarka pravde Nela Kuburović veruje da će pravosuđe Severne Makedonije pozitivno odgovoriti na zahtev Beograda za izručenje Morine.
Koja je konkretno uloga bila Morine u iživljavanju nad Srbima u Đakovici, a koja ostalih pripadnika OVK za sada nije u potpunosti poznato. Činjenica je da je u torturi koju su Srbi u ovom mestu trpeli punih šest meseci život izgubilo najmanje četiri osobe. Kod petoro se gubi svaki trag, a njihova tela do danas nisu pronađena.
Morina i njegovi saradnici sumnjiče se da su neutvrđenog dana juna 1999. godine odsekli glavu jednoj konobarici, ali i mnoge ljude iz Đakovice mučili, zlostavljali, otimali.
- Neutvrđenog dana juna 1999. godine Morina i još devetoro pripadnika OVK opljačkali su kuću muškarca srpske nacionalnosti. Oni su ga više od četiri dana tukli drvenim motkama, bejzbol i gumenim palicama i sekli mu delove tela. Iživljavanje nad njim okončano je njegovim ubistvom - priča izvor "Blica" upoznat sa slučajem samo o jednom delu stravičnog dosijea Tomora Morine.
Još jedan slučaj Morina
Tomorov prezimenjak Ismail Morina koji je uhapšen u Hrvatskoj po poternici Srbije jer je na fudbalskoj utakmici Srbija - Albanija u oktobru 2014. u Beogradu upravljao dronom sa zastavom na kojoj je bila mapa takozvane “Velike Albanije” uprkos zelenom svetlu hrvatskog Vrhovnog suda izbegao je ekstradiju Srbiji, pa je umesto u srpski zatvor poslat u italijanski jer živi u Italiji.
Koju su srpsku svetinju sada prisvojili Šiptari, pročitajte o tome OVDE.
Izvor: Blic