On je naveo da će Sistem ranog upozorenja funkcionisati pomoću detektora na 316 lokacija u gradu, koji će sakupljati informacije i prosleđivati ih u komandni centar. To znači da će građani biti na vreme obavešteni kao i sve službe sistema zaštite i spašavanja.
“Podaci će se u situaciono-komandnom centru analizirati i tako obrađeni ponovo biti vraćeni na tih 316 lokacija sa obaveštenjima ili upozorenjima. To će se postići posredstvom sirena, ali i govornim porukama koje će upućivati ljude kako da reaguju.” – precizirao je Radojičić.
Gradonačelnik je naglasio da elementarne nepogode koje su zbog klimatskih promena sve češće visokog intenziteta kako u Srbiji tako i u celom svetu ne možemo da sprečimo ali možemo da radimo na preventivnim merama.
“Ovo je preporuka Evropske Unije i na ovaj način znatno ćemo sprečavati i smanjivati posledice elementarnih nepogoda i drugih opasnosti. Ovaj sistem će mnogo značiti gradskim službama jer će imati monitoring koji prati situaciju i ukoliko dođe do opasnosti, unapred upozorava.” – rekao je Radojičić.
Sistem sirena će pratiti sistem procedura za postupanje u vandrednim situacijama. Ovaj sistem je projektovan tako da funkcioniše još 72 časa i u slučaju da padnu sve druge telekomunikacione mreže.
“Projekat je vredan ukupno 16 miliona evra, u septembru se raspisuje tender i nadam se da će u narednih godinu, godinu i po dana biti potpuno omogućeno da sistem počne da funkcioniše. Za početak ovaj sistem će se instalirati najpre u prigradskim opštinama gde je procena rizika veća.” – naglasio je Radojičić.
Gradonačelnik je dodao da je u svetu detektovano da postoji 15 - 16 različitih vrsta opasnosti, među kojima su požari, zemljotresi, hemijske i radioaktivne opasnosti, epidemeje, terorizam, a jedne od najčešćih su poplave.
“Grad Beograd je odgovoran za vodotok drugog reda, pa će jedna vrsta detektora biti povezana i sa ovim sistemom.” - podsetio je Radojičić.
Moćne reči Francuza o našem narodu pročitajte OVDE.
Izvor: beograd. rs