Ranije je Us transcom objavio video snimak na kojem se vidi da je jedan od 12 F-22 nedavno raspoređenih u vazdušnoj bazi u Kataru dopunjen od strane KC-135 "Stratotankera", dok detalji nisu dostupni.
Međutim, korisnici društvenih medija brzo su uporedili teren ispod borbenog aviona na fotografiji sa satelitskim snimcima područja severozapadne Sirije, naizgled ukazujući na to da avioni lete severoistočno od Rake, sirijskog grada pod kontrolom kurdskih saveznika SAD-a.
Prošle nedelje je objavljeno nekoliko "fascinantnih" snimaka "raspadajućeg radarskog apsorbujućeg sloja" na F-22 koji je učestvovao u nedavnom vazdušnom spektaklu u Viskonsinu, a avion je podlegao koroziji, trenju u vazduhu, i ekstremnim pritiscima koje mora da trpi tokom leta.
@obretix you're up. [David]
— Aurora Intel (@AuroraIntel) August 1, 2019
Prema pisanju kompanije The Drive, troškovi održavanja zaštitnog sloja aviona uveliko premašuju 60.000 dolara na sat, kao i njegov transport.
Nije poznato kakav uticaj ispucani premaz ima na sposobnost skrivanja aviona, mada na slici F-22 koju je Transcom prikazao nije bilo moguće da radi u prikrivenom režimu tokom interakcije sa tankerom.
Watch @usairforce F-22s refueling in the @CENTCOM region. @CombatAir_Mag#Togetherwedeliverpic.twitter.com/tY0MGiydi4
— USTRANSCOM (@US_TRANSCOM) August 1, 2019
Poznato je da su F-22 bili raspoređeni u Siriji barem jednom, a Centralna komanda vazduhoplovnih snaga SAD-a otkrila je da su F-22 igrali "sastavnu ulogu" u vazduhoplovnim napadima 14. aprila 2018. na Siriju, u kojima su SAD , Velika Britanija i Francuska ispalile su preko 100 krstarećih raketa na zemlju i iz vazduha. Ruska vojska je kasnije izvestila da je 70 odsto raketa srušeno sirijskim oruđem iz sovjetske ere.
Počelo testiranje novog ruskog stelt strateškog bombardera PAK DA! Pročitajte OVDE sve detalje pogledajte video.
Izvor: rs.sputniknews. com