To je situacija sa kojom se prethodnog dana susreo jedan broj državljana Srbije koji su ovim putnim pravcem krenuli ka južnoj srpskoj pokraji. Oni su zaustavljani i vraćani nazad, uz objašnjenje da se pasoši više ne priznaju i da su im potrebne srpske lične karte za punoletne, a za decu izvodi sa fotografijom.
Šta se krije iza ovog novog maltretiranja građana? Odgovor je - politička igra. Ukratko, Priština je baš sada odlučila da uvede takozvani reciprocitet, odnosno da na isti način na koji Srbija ne priznaje pasoše "nezavisne države Kosovo", ni oni na priznaje one izdate od policijskih uprava u centralnoj Srbiji.
Preciznije, u Briselskom sporazumu navodi se da će se za prelazak koristiti sistem ličnih karata (kada se za to steknu uslovi) i Albanci se sada toga - slepo prdžavaju, a najveći problem imaju roditelji sa maloletnom decom jer je sada za ulazak na Kosovo protrebno pribaviti dokumet koji se praktično nigde ne izdaje. Iza svega stoji - maltretiranje običnih građana koji sa političkim igrama nemaju nikakve veze, osim što im se po pravilu - polome na leđima.
Izvor "Blica" sa KiM na taj način objašnjava jučerašnju situaciju sa prelaza, kao još jedan pokušaj maltretiranja zarad skupljanja političkih poena.
- Ramuš Haradinaj ima takse i, zahvaljujući svom čvrstom stavu kada je njihov opstanak u pitanju, on je profitirao. Izbori će uskoro, pa sad i Hašim Tači mora da ima nešto za skuplljanje poena. Ova namera da policija pravi probleme prilikom prelaska administrativne linije pripisuje se njemu, jer je on taj koji kontroliše policiju i KPS - priča izvor.
Kako navodi, reč je zapravo o "pokazivanju zuba" jer, kako kaže, "Srbija ne priznaje kosovske pasoše jer ne priznaje državu Kosovo, a oni sada uvode reciprocitet na to i ne priznaju srpske pasoše".
Pojašnjavajući jučerašnju situaciju, on navodi da je Sporazumom predviđeno da se administrativni prelazi prelaze sa ličnom kartom, ali i da se podrazumevalo da je to sasvim regularna opcija i kada je pasoš u pitanju.
- Zato je veliki broj ljudi iz okoline Novog Pazara išao preko Kosova i Metohije i Severne Makedonije u Grčku - pojašnjava on, i ističe da dokument (izvod sa slikom) koji je juče tražen pojedincima, a odnosi se na maloletne osobe, ne važi, tačnije ne može da se izvadi jer ga niko ne izdaje.
Reč je, zapravo o još jednom pokazivanju moći i svojevrsnom maltetiranju građana.
Istog stava je i premijerka Srbije Ana Brnabić koja je ovakvo ponašanje prištinskih vlasti nazvala najboljim pokazateljem da se u "kvazi državi ne zna ko pije, ko plaća".
- To pokazuje koliko je situacija na Kosovu i Metohiji nesigurna - navodi ona.
Ministar spoljnih poslova Nebojša Stefanović ovo tupači kao pokušaj prištinskih vlasti da srpskom stanovništvu na KiM otežaju život.
- Pokazuju da ne nameravaju da se drže međunarodnih sporazuma, koje su i sami potpisali, već da pokažu Srbima na KiM da nisu dobrodošli - naveo je on.
Odluku o zabrani ulaska na KiM sa srpskim pasošem donela je juče Direkcija granične jedinice kosovske policije, i prema njoj zabrana ulaska se ne odnosi na osobe koje poseduju ličnu kartu i izvod za decu sa fotografijom. Odnosi se na građane centralne Srbije koji preko KiM putuju u Albaniju, Crnu Goru, a poseduju od dokumenata samo pasoš.
U policiji navode da je ova mera u skladu sa Briselskim sporazumom iz 2011. godine, koji međutim ne zabranjuje korišćenje pasoša kao jedinog dokumenta za kretanje.
Zanimljivo je da je komandir kosovske policije za region Sever, Besim Hoti, rekao juče Tanjugu da nije upoznat sa odlukom da se sa srpskim pasošima ne može ući na Kosovo.
Slovenci otkrili prljave poslove predsednika takozvanog Kosova! Pročitajte OVDE sve detalje.
Izvor: Blic