Ruska centralna banka je u svojoj makroekonomskoj prognozi predvidela da bi nafta mogla da ima tako nisku cenu zbog pada potražnje za naftom i naftnim proizvodima širom sveta, kao i zbog razočaravajućeg, globalnog, ekonomskog rasta.
Scenario propasti i tame bio je samo jedan koji je predložila banka. Ako se takav rizičan scenario zaista ostvari, ruska inflacija bi mogla da se poveća na sedam ili osam odsto sledeće godine, usled pada bruto domaćeg proizvoda na 1,5 odsto do dva odsto.
Rusija je možda jedinstveno pozicionirana da izdrži niske cene nafte, mada je 25 dolara po barelu prilično sumorna cifra.
Jedan od razloga zašto je Rusija otpornija na niske cene nafte u odnosu na konkurenciju je taj što njena valuta slabi kada pada cena nafte. To pruža neku vrstu zaštite – barem do neke mere – za njene niže prihode od nafte.
Ruske naftne kompanije mogu da plate svoje troškove u tako oslabljenoj rublji, ali još uvek zarađuju u američkim dolarima za svoj izvoz nafte. Ono što Rusiji još omogućava da izdrži niske cene, jeste to što su porezi ruske naftne kompanije osmišljeni tako da budu manji kako cene nafte padaju.
Rusija se zapravo bori sa višim cenama nafte, koje smanjuju potražnju za njenom naftom. Ruski budžet za 2019. godinu zasnovan je na nafti od 40 dolara po barelu.
U međuvremenu, Saudijskoj Arabiji je potrebno 80 dolara – neki kažu čak i 85 dolara – po barelu.
U avgustu, Rusija je saopštila da je cena nafte po kojoj bi trebalo da je prodaju da bi bili na nuli 49,20 dolara – najniža cena u više od decenije.
Rusija i Saudijska Arabija, kolege u trenutnim proizvodnim kvotama osmišljenim da rebalansiraju tržište, možda zapravo rade na drugačijim ciljevima.
Da li to znači da Saudijska Arabija tajno radi sa Rusijom na padu američke imperije, jer je shvatila da su Rusija i Kina novi gospodari sveta?
Nemiri unutar grupe, HTŠ se raspada! Zapovednici pozivaju na pobunu! Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Webtribune.rs