Čuli poruku Moskve
Pacoli je to rekao reagujući na izjavu Harčenka da se Rusija ne zalaže za podelu tzv. Kosova, ali da ne razume zašto bi ta opcija bila tako veliki presedan i problem danas u Evropi.
- Bivša Jugoslavija je raščlanjena na sve moguće načine. I posle svega, ispada da presedan nije bio ni komadanje SFRJ, ni SRJ, ni same Srbije, a da bi podela tzv. Kosova bila nekakav presedan? Takve izjave zvuče vrlo čudno - rekao je Bocan-Harčenko.
Ova poruka ruskog ambasadora odmah je izazvala jako nervoznu reakciju Prištine.
- Jedini presedan koji je ikada stvorila Rusija bila je agresija na područje bivše SSSR, gospodine Harčenko. Podela tzv. Kosova postoji samo u snovima Kremlja i Beograda. To se neće dogoditi nikada. Teritorijalni integritet tzv. Kosova je nedodirljiv. Priznaćete tzv. Kosovo pre ili kasnije - napisao je u svađalačkom i pretećem tonu Pacoli na svom Tviter nalogu.
Diplomatski izvori sa tzv. Kosova tvrde da ovakvu poruku Pacoli nije smislio sam, već je ona došla po diktatu zapadnih ambasada preko takozvanog kosovskog premijera Ramuša Haradinaja.
- Priština je po nalogu iz Vašingtona reagovala otvorenom pretnjom zvaničnom Kremlju. Da se mi ne lažemo, u ovako važnim trenucima u kojima se rešava pitanje (tzv.) Kosova sasvim je očigledno da su ovu poruku Pacoliju praktično izdiktirale zapadne diplomate - navodi se u izvoru.
Ovde je reč o "otvorenoj provokaciji".
- Albanski političari sa KiM već godinama precenjuju svoju realnu snagu, najviše zbog lokalnog savezništva sa SAD, koje su glavni pokrovitelj kosovske nezavisnosti. Oni su i neka vrsta portparola Vašingtona, a posebno američke "duboke države" na Balkanu - kaže politikolog Jelena Vukoičić.
Pokazivanje mišića
Stevica Deđanski iz Centra za razvoj međunarodne saradnje ocenjuje da su u pitanju poruke odlazećeg političara koji pokušava da se dodvori Zapadu.
- Ovo deluje kao pokazivanje mišića pred izbore na (tzv.) Kosovu. Navikli smo da prete Srbima, ali ako pretiš jednoj Rusiji koja je član Saveta bezbednosti UN, time ulaziš u veliki problem. Pokazuju da nemaju neki cilj da dođu do kompromisnog rešenja. Na kraju, to i ne zavisi od njih, o tome će odlučivati velike sile Rusija i SAD, naravno uz saglasnost Srbije - kaže Deđanski.
Priština odustaje od interpola
Zamenik ministra spoljnih poslova u odlazećoj vladi privremenih institucija u Prištini Anton Beriša nagovestio je da (tzv.) Kosovo ove godine neće podneti zahtev za članstvo u Interpolu.
- Ne bi trebalo da žurimo u ovaj proces imajući u vidu neke okolnosti. (Tzv.) Kosovo ne može postati član međunarodnih institucija bez pomoći međunarodnih institucija - izjavio je Beriša.
U slučaju rata Amerike i Rusije, Evropljani bi bili neutralni, a dve članice NATO bi podržale Moskvu. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Informer