Članice EU, naime, imenovale su Borelja, koji je ministar spoljnih poslova Španije, za visokog predstavnika za spoljnu politiku i bezbednost, on će tu dužnost preuzeti prvog dana novembra, a da bi mu mandat potrajao do oktobra 2024. neophodna je odluka Evropskog parlamenta gde je glasanje zakazano za za 23. oktobar.
Diplomatski izvori pominju "komešanje" u vezi s ulaskom "novih igrača" i "specijalaca" u dijalog, a što je, kako navode, posledica činjenice da deo zemalja EU ne gleda previše blagonaklono na izbor Borelja, zašta se vidi razlog u čvrstom stavu Španije da ne prizna nezavisnost Kosova.
U tom smislu navodi se da se traži način da se napetost ublaži tako što bi bio izabran specijalni izaslanik.
Borelj će voditi resor za koji je izabran, a postoje naznake da će pojedine zemlje insistirati da se umenuje specijalni predstavnik koji bi se bavio dijalogom, uz obrazloženje da su nezadovoljni učinkom šfice diplomatije EU Federike Mogerini.
Po kuloarima se može čuti da joj zameraju da nije stopostotno bila posvećena tom poslu te da neko mora da se bavi samo tom temom.
U tom kontekstu kao ređenje se pominje Angelina Ajhorst, koja je bila činovnica Evropske službe za spoljne poslove i na čelu Odseka za zapadnu Evropu, zapadni Balkan i Tursku u toj instituciji.
Uključivanje SAD u dijalog preko specijalnog izaslanika Metjua Palmera, te spekulacije da će to učiniti Francuska i Nemačka, navode na zaključak da bi na scenu mogla da stupi i Rusija, što je, međutim, srpski šef diplomatije Ivica Dačić nedavno ocenio kao "za sada nerealno".
Pročitajte OVDE šta bi trebalo da se dogodi pa da Češka povuče priznanje nezavisnosti tzv. Kosova.
Izvor: Blic/Tanjug