U uvek nemirnim vodama Južnog kineskog mora jedan je ratni brod mornarice Sjedinjenih Država službeno proteran od strane kineskog ministarstva odbrane. Prema izveštajima koje je objavio South China Morning Post, razarač "USS Wayne E. Meyer" je optužen da je izvršio neovlašćeni upad u vode pod kontrolom Pekinga.
Kineska mornarica i vazduhoplovstvo su se odmah pojavili na mestu događaja i nakon identifikacije posade su prijavili proterivanje američkog broda.
Od prošlog petka američki razarač plovi u području čiji suverenitet osporavaju "tri zemlje": Kina, Vijetnam i Tajvan, ako ćemo ostrvo priznati kao suverenu teritoriju.
Uprkos stalnim sporovima, Peking zna da ima poslednju reč i to je učinio tako da je istakao svoju superiornost u vodama Južnog kineskog mora.
- Ignorisanjem međunarodnih zakona Sjedinjene Države već dugo praktikuju hegemoniju plovidbe Južnim kineskim morem - rekao je Li Huamin, portparol kineskih oružanih snaga.
To su, prema rečima zvaničnika, akcije koje vređaju "kineske suverene interese" i pokazuju "potpuni nedostatak iskrenosti Sjedinjenih Država u opredeljenju za održavanje globalnog mira, te bezbednosti i stabilnosti u regionu".
Pre samog čina proterivanja, Kina je protestvovala i Sjedinjenim Državama uputila poruku neprihvatljivosti prisustva američkog broda. Međutim, Vašington se branio, pozivajući se na birokratsku zbrku koja vlada u Južnom kineskom moru. Kineski zahtev je ustvari jednostran, a suverenitet nad tim vodama predmet je spora koji takođe uključuje Vijetnam i Tajvan, stoga naredba koja dolazi samo iz Pekinga gubi sav autoritet, tvrdi Vašington.
- Kina, Tajvan i Vijetnam, svi zahtevaju suverenitet nad Paracelskim ostrva - rekao je glasnogovornik Sedme flote, komandant Rean Momsen.
- Sve tri zemlje žele odobrenje ili da ih se unapred obavesti pre nego što se strani vojni brod upusti u bezopasan prolazak kroz njihove teritorijalne vode - rekao je portparol američke Sedme flote.
Kineski potez, odnosno jednostrano nametanje obaveze, prema Amerikancima, nije u skladu s međunarodnim pravom. Ojačane tim "argumentom", Sjedinjene Države su ignorisale zabranu Kine i nastavile plovidbu, krenuvši s Paracelskih ostrva, ali samo do neizbežnog proterivanja od strane kineske flote i vazduhoplovstva.
Stanje u Južnom kineskom moru je vrlo osetljivo. Kina se spori sa svojim komšijama oko suvereniteta nad brojnim ostrvima, ali i nad velikim pomorskim područjem. Proteklih nedelja je Peking predložio sporazum Filipinima.
Si DŽinping je ponudio Manili priliku da sudeluje u atraktivnom energetskom sporazumu u zamenu za političku podršku u pomorskom sporu u kojeg je uključena Kina. Međutim, još je uvek teško shvatiti kako će se razvijati vrlo delikatno pitanje koje uključuje i "tajvansko pitanje".
Kineska vlada Tajvan smatra "pobunjeničkom provincijom", dok Tajvan tvrdi da je nezavisan. Iako Si DŽinping u bilo kojem trenutku može vratiti Tajvan upotrebom sile, odlučeno je da Peking to neće činiti, ali se inostrani akteri u pregovorima moraju držati po strani, baš kao američki razarač "USS Wayne E. Meyer" koji je proteran iz Južnog kineskog mora, iako je imao dopuštenje Tajvana za slobodnu plovidbu kroz sporni akvatorij.
Stegao se obruč oko američkih snaga! Ostali su sami u pustinji, a sve puške uprte u njih! Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: logicno.com