"Vašington post", koji je citirao dvojicu bivših zvaničnika upoznatih sa tom problematikom, saopštio je da nije trenutno jasno s kojim stranim liderom je Tramp razgovarao ili na šta se obavezao da će uraditi.
Komunikacija koja je podstakla uzbunjivača da reaguje je bila telefonski poziv, rekao je jedan bivši zvaničnik.
Generalni inspektor obaveštajne zajednice, Majkl Etkinson, utvrdio je da je žalba verodostojna i dovoljno zabrinjavajuća da bi se mogla smatrati „hitnom brigom“, pravnim pragom koji zahteva obaveštavanje kongresnih nadzornih odbora.
Ali, vršilac dužnosti direktora nacionalne obaveštajne službe, DŽozef Megvajer, odbio je da podeli detalje o žalbi sa zakonodavcima.
Megvajer je branio svoje odbijanje tvrdeći da je predmet žalbe van njegove nadležnosti.
Adam Šif, predsedavajući Odbora za obaveštajne službe Predstavničkog doma, pokušao je da primora američke obaveštajne zvaničnike da obelodane Kongresu sve detalje o žalbi uzbunjivača. Etkinson bi trebalo da se pojavi na zatvorenom saslušanju Odbora, a Megvajer je pristao da svedoči pred komisijom na otvorenoj sednici nedelju dana kasnije, naveo je Šif u izjavi.
“Generalni inspektor obaveštajne zajednice je utvrdio da je ova žalba verodostojna i hitna i da bi ona trebalo da bude poslata Kongresu”, rekao je on.
Bela kuća nije odmah odgovorila na zahteve za komentare. Predstavnici kancelarije direktora nacionalne obaveštajne službe takođe nisu odgovorili novinarima.
Pročitajte OVDE šta kažu Saudijci o bombardovanoj naftnoj kompaniji.
Izvor: Blic